* PLAYSTATION FANATYK VS KIDULT_GAMER *

Zawsze, kiedy opisuje komuś założenia mojego małego projektu, wspominam, że chciałbym przeprowadzić jak najwięcej wywiadów z kolekcjonerami z najróżniejszych krajów na Ziemi. Tak się składa, że tym razem zaliczyłem dwa w jednym, ale o tym dowiecie się już sami z poniższej rozmowy. Zapraszam do czytania!

1. Powiedz Nam coś o Sobie. Ile masz lat, co robisz na co dzień itp.
Nazywam się Grégoire, mam 36 lat. Pracuję jako menedżer ds. komunikacji we francuskiej firmie w Korei Południowej. Jestem żonaty i mamy 20-miesięczną córkę.

2. Jakie jest Twoje najwcześniejsze wspomnienie związane z grami?
Najwcześniejszym wspomnieniem związanym z grami jest dla mnie Castlevania na GameBoy. Byłem dzieckiem na imprezie rodzinnej (nie pamiętam, którego członka rodziny, ale pamiętam grę 😄), a jeden z moich kuzynów miał GameBoya. Wciąż pamiętam to uczucie, kiedy to zobaczyłem. Ten jasnoszary kolor z fioletowymi przyciskami i duży zielony ekran z grą w środku! Dużo w to grałem na tej imprezie. I oczywiście poprosiłem o własnego GameBoya na następne Święta Bożego Narodzenia 🤗 et voilà!!

3. Co kolekcjonujesz?
Wszystkie gry, które lubię. Duża część mojej kolekcji to gry retro, głównie PlayStation 2. Uwielbiam tę konsolę, mam ogrom wspomnień z czasów kiedy po raz pierwszy grałem w Gran Theft Auto 3 na telewizorze rodziców w salonie. Pamiętam moje głośne „TO JEST TAK PIĘKNE!!!”, kiedy odpaliłem pierwszą misję. Uwielbiam retro-feeling kartridży do Nintedo i Segi, pudełek PS1 z czarnymi płytami CD w środku 😍 czy PS2 z logo „PLAYSTATION” podczas uruchamiania gry… wszystkie te wspomnienia z dzieciństwa powodują u mnie ogromną radość.

4. Jak długo kolekcjonujesz?
Tak naprawdę zacząłem kolekcjonować dopiero od 2021 roku. Do tej pory zdarzało mi się zatrzymywać jakieś tytuły ale nie nazwałbym tego „kolekcjonowaniem”, po prostu uwielbiałem w nie grać. Teraz natomiast ciągle szukam kolejnych gier z które miałem lub które pamiętam z przeszłości, tak samo jak konsole i inne growo/kolekcjonerskie klamoty.

5. Jak duża jest twoja kolekcja?
Na ten moment mam lekko ponad 400 gier i 47 konsol (w tym 13 przenośnych), z czego największa część stanowi PlayStation 2 ze 120 grami i 4 konsolami.

6. Czy masz jakieś cele związane z kolekcjonowaniem?
Uwielbiam PlayStation 2, chcę znaleźć jak najwięcej różnorakich edycji kolorystycznych jak Aqua, Ocean Blue, Sakura. Bardzo podobają mi się ich barwy i wykonanie. Priorytetem jednak zawsze będzie moja rodzina, więc nie tworze sobie sam presji, że muszę mieć to już i teraz.

7. Jaki był Twój najlepszy zakup/największy steal?
Dla mnie jako wielkiego fana Grand Theft Auto, ogromnym trafem było upolowanie nowej/zafoliowanej kopii GTA Double Pack zawierającej Liberty City i Vice City Stories na PlayStation 2 za 180$. Zdaje sobię sprawę, że nie jest to najniższa cena ale w tym stanie był to świetny zakup. Kolejne moje „steale” to między innymi konsola Xbox w edycji Halo, którą ktoś oddał mi za darmo, gdyż jak twierdziła, zajmuje jej tylko miejsce w domu; Super Famicom zakupiony za 40$ (jak się okazało na miejscu razem z telewizorem CRT Samsunga); 8″ monitor Sony PVM za 15$, którego poprzedni właściciel nie potrafił używać; koreański Game Boy Comboy, który dostałem w gratisie od dziewczny, która sprzedała mi Game Boy’a Advance za 40$ i uznała, że za taką cenę należy mi się jeszcze bonus — pomimo, że nie działał to byłem jej za to mega wdzięczny, a samą konsolę udało mi się przywrócić do życia.

8. Jakie były Twoje ulubione gry? Czy nadal do nich wracasz?
Początkowo byłem „Nintendo Kid”, grającym głównie na Nintedo64 więc takie tytuły jak GoldenEye 64, Mario Kart 64, Super Mario 64, Wave Race 64, Diddy Kong Racing czy 1080 Snowbording na zawsze pozostaną w mojej pamięci.

9. Jaki byłby według Ciebie przykład „ukrytej perełki”?
Czasami gdy publikuję u siebie rolki, robię to z nastawieniem „Patrzcie jaki super tytuł, na pewno się Wam spodoba tak samo jak kiedyś mi”… tyle, że zwykle tak nie jest 😆 jak choćby w przypadku Top Gear na Super Nintendo (swoją drogą nie wiedziałem o tym, że tytuł ten jest głównie znany/popularny w Brazylii). Oprócz tego są choćby takie gry jak Deliver Us to the Moon na PS4, Black oraz Mashed na PS2.

10. Czy uważasz Siebie bardziej za kolekcjonera gier czy gracza? Jaka jest w Twojej opinii granica pomiędzy tymi dwoma światami?
Byłem graczem, kiedy byłem dzieckiem, ale od kiedy dorosłem, rozpocząłem pracę i założyłem rodzinę, zdecydowanie bliżej mi do kolekcjonera. Dla mnie różnica jest dość wyraźna kiedy możesz poświecić dowolna ilość czasu na granie (lub jest to część twojej pracy) to zdecydowanie jesteś graczem. Niestety w moim przypadku „czas wolny” to towar deficytowy przez co głównie ciesze się grami robiąc zdjęcia i inne materiały na mojego Instagrama. Możliwość dzielenia się tym uczuciem z innymi poprzez moją „twórczość” to coś mega fajnego….choć nie ukrywam, że chciałbym mieć czas, żeby móc ogrywać każdy z tych tytułów.

11. Twoje ulubione gry w kolekcji?
Moje ulubione gry to te powiązane z moimi wspomnieniami jak GoldenEye na N64, Castlevania na GB, GTA3 na PS2, Streets of Rage 2 na MD, Micro Machine V3 na PSX, Super Mario Galaxy na Wii, Alan Wake na Xbox360, Mad Max na Xbox One, Toy Commander na Dreamcast, MotorStorm na PS3 , Deliver Us The Moon na PS4, NFS Most Wanted na PS Vita, The Warriors na PSP czy Pilotwings na Super Nintendo.

12. Najrzadszy okaz w Twojej kolekcji?
Nie wiem, czy mam bardzo rzadkie gry, ale jeśli wierzyć aplikacji Game Collection App, zafoliowana kopia „I Am The Hero” na PlayStation Vita wydaje się być rzadkim tematem, podobnie jak mój zestaw Mario & Wario z myszką na Super Famicom.

13. Czy jesteś obecny w mediach społecznościowych?
Mam swój kanał na YouTube ale nie opublikowałem jeszcze zbyt wielu filmów. Mam zamiar nad nim popracować, tylko muszę znaleźć chwilę czasu. Oprócz tego znajdziecie na mnie na Insta czy TikTok’u [@kidult_gamer]

14. Jakieś rady/słowa mądrości dla innych kolekcjonerów?
Po prostu rób to, co lubisz, ciesz się swoją kolekcją, niezależnie czy jest to 10 czy 1000 gier — to Twój wybór i Twoje wspomnienia. Bardzo się cieszę, że mogę podzielić się z Wami, moimi wspomnieniami z dzieciństwa.

To tyle na dzisiaj.
Mam nadzieję, że się Wam podobało!
Kuba „PlayStation Fanatyk”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s