PS5 Upgrade! WD_BLACK SN850 NVMe™ M.2 SSD

Dzisiaj nieco inaczej bo nie gry a hardware 🙂 Mogłoby się wydawać, że kurczące się w ekspresowym tempie miejsca na dysku to problem poprzedniej/obecnej generacji konsol, choć tak naprawdę to historia stara jak węgiel, bo nie zna życia kto nie wbijał licencji w Gran Turismo na PSX bez karty pamięci. Faktem jest, że obecnie „pamięć” konsoli to nie tylko zapisy gier, ale również pliki gier, pozwalające między innymi na błyskawiczne ładowanie się kolejnych tytułów na naszym ekranie czy po prostu kompletne tytuły pobrane z dystrybucji cyfrowej, która w ostatnich latach jest coraz mocniej promowana przez producentów sprzętu np. za sprawą takiego PS Plus, który jakiś czas temu dostał rozszerzone opcje abonamentu, pozwalające cieszyć się ogromną biblioteką gier na PlayStation (i tym samym błyskawiczne kurcząc miejsce dostępne na wbudowanym dysku konsoli).

Biorąc to wszystko pod uwagę, oczywiste było, że prędzej czy później, producenci sprzętu zaczną oferować rozwiązania, mające na celu rozwiązanie problemu brakującego miejsca, z zachowaniem jak najlepszych parametrów — jednym z nich jest doskonale znana marka Western Digital, która do swojego portfolio dorzuciła nie dawno dysk WD_BLACK SN850 NVMe™ SSD, który w momencie pisania tego tekstu jest jedynym, w pełni licencjonowanym dyskiem SSD do PlayStation 5.

Na ten moment dostępne są dwie wersje — 1/2 TB — pozwalające rozszerzyć te przeciętne ~800GB, które oferuje nam bazowe PS5. Choć może się wydawać, że kilkaset GB to całkiem sporo (ba, mój pierwszy dysk twardy w PC był oszałamiającej wielkości 200 MB), to jednak biorąc pod uwagę, że obecnie gry ważące 70-120 GB to zupełna norma, to nie robi to już takiego wrażenia.

Jak wspomniałem, omawiany dzisiaj przeze mnie dysk jest w pełni licencjonowany, co w zasadzie oznacza to, że dostajemy produkt plug’n’play, który nie wymaga od nas w zasadzie niczego poza zamontowaniem go w konsoli (swoją drogą, jeśli zastawiacie się czy jest to trudne, to na moim insta znajdziecie rolkę z montażu i uruchomienia konsoli z dodatkową pamięcią), gdyż posiada już wbudowany heatsink, wymiary są w 100% zgodne z miejscem przeznaczonym na jego montaż, a konsola sama wykrywa dodatkowy dysk, formatuje go i przygotowuje do użycia od razu po włączeniu.

Odczyt na poziomie 7000 MB/s oraz zapis 5300 MB/s powoduje, że w zasadzie nie da się zauważyć jakichkolwiek spadków wydajności, podczas grania z gier, które zainstalowane są tym SSD (ba w niektórych testach wskazywano nawet, że zewnętrzny SSD jest w stanie sobie poradzić nawet lepiej niż wbudowany dysk PS5).

Na koniec ogromne podziękowania dla ekipy ogarniającej PR Western Digital za podesłanie mi dysku do testów!

To tyle na dzisiaj.
Mam nadzieję, że się Wam podobało!
Kuba „PlayStation Fanatyk”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s