* PLAYSTATION FANATYK VS SZAFA Z GRAMI *

Dzisiaj wywiad, którego dopięcie zajęło mi naprawdę kawał czasu, gdyż pierwsze wiadomości na ten temat, wymieniliśmy z Łukaszem, jeszcze w 2018. W końcu się udało i Łukasz „wyszedł ze swojej szafy…..z grami” — tak wiem, suche, że aż trzeba popić ale musiałem 😀 Zapraszam do czytania!

1. Powiedz Nam coś o Sobie. Ile masz lat, co robisz na co dzień itp.
Witam wszystkich! Mam na imię Łukasz, mam 37 lat i przez całe moje dorosłe życie jestem zajmuję się fotografią, głównie fotoreporterską. Kolekcjonuje stare gry około szczęściu – siedmiu lat. Początkowo zbierałem gry na Segę, jednak przez ostatnie lata moje zainteresowania się wyklarowały i postanowiłem poświęcić się wyłącznie polskim grom komputerowym. Prowadzę kanał Szafa z grami na którym pokazuje wywiady z twórcami starych gier oraz recenzuje różne polskie starocia.

2. Jakie jest Twoje najwcześniejsze wspomnienie związane z grami?
Pamiętam jak przypadkiem odkryłem, że na dyskietce z grą Fred na drugiej stronie była gra Misja. Ojciec mi o niej nie powiedział, bo uważał, że była zbyt brutalna 🙂 Miałem wtedy około siedmiu lat.

3. Co kolekcjonujesz?
Jak już wspominałem wcześniej posiadam całkiem sporą (Już nawet tego nie liczę) kolekcję na wszystkie konsole Segi, jednak nie rozwijam już tej kolekcji i jestem bliski jej sprzedania. Przez ostatnie lata zbieram polskie gry komputerowe. Jest to niewdzięczne zadanie, gdyż ocalałych egzemplarzy jest bardzo mało. Czasem jest to kilkadziesiąt sztuk rozsianych po całej Polsce. Jeśli czegoś mi brakowało z Segi to po prostu wchodziłem na Ebay gdzie mogłem kupić dowolną grę. Z polskimi produkcjami tak niestety nie jest.

4. Jak długo kolekcjonujesz?
Kolekcjonuję stare gry jakieś 6-7 lat. Mógłbym pompatycznie stwierdzić, że całe życie, bo posiadam ciągle kilkadziesiąt gier na małe Atari z czasów dzieciństwa. Nie nazwałbym tego jednak świadomym kolekcjonowaniem. Mam po prostu mądrego ojca który cały mój atarowski zestaw ukrył na strychu.

5. Jak duża jest twoja kolekcja?
Około 217 polskich gier i programów oraz około 500 gier na konsole Segi.

6. Czy masz jakieś cele związane z kolekcjonowaniem?
Chciałbym zebrać wszystkie polskie gry, jednak wiem, że jest to praktycznie niemożliwe, bo niektóre z nich sprzedały się w ilościach śladowych typu 50 sztuk Polskiego Gola 🙂

7. Jaki był Twój najlepszy zakup/największy steal?
Nie podchodzę w ten sposób do kolekcjonowania, więc nawet nie pamiętam. Chyba kiedyś na jednym z pchlich marketów w Berlinie kupiłem kilkanaście gier na Saturna (wszystkie po angielsku!) za 2-3 euro od sztuki. Przy okazji kręcenia moich wywiadów z polskimi twórcami otrzymuję od nich często jakieś gry w prezencie. One są najbliższe mojemu sercu, bo jest w tym coś osobistego i wyjątkowego.

8. Jakie były Twoje ulubione gry? Czy nadal do nich wracasz?
Prawie nigdy nie wracam do gier z dzieciństwa. Zwyczajnie nie mam dzisiaj cierpliwości do studiowania instrukcji i mechanik z gier. Najczęściej wracam do… serii C&C 🙂 Jest to moja seria z dzieciństwa, zawsze na święta dostawałem kolejną część, jeśli właśnie wyszła. Myślami często wracam też do Phantasmagorii którą ojciec mi kupił, gdy miałem 11-12 lat xD

9. Jaki byłby według Ciebie przykład „ukrytej perełki”?
Największą ukrytą perełką na Amigę jest moja ulubiona przygodówka na ten komputer – Pechowy Prezent. Została ona stworzona przez dwóch niesamowicie uzdolnionych braci w czasach liceum i też fabuła kręci się wokół szkoły. Podobają mi się logiczne jak na tamte czasy zagadki i setting. Ile razy można ratować świat przed zagładą? Gry zdecydowanie za rzadko mają przyziemne fabuły.

10. Czy uważasz Siebie bardziej za kolekcjonera gier czy gracza? Jaka jest w Twojej opinii granica pomiędzy tymi dwoma światami?
W ostatnich latach zdecydowanie bardziej za kolekcjonera ze względu na brak czasu. Wychowuję dwójkę dzieci i one poświęcają resztki moich wolnych chwil. Jednak jeśli znajdę wolny wieczór w tygodniu to chętnie gram w gry dostępne w Gamepassie. Taki leniwy się zrobiłem 🙂 Raz w tygodniu staram się streamować na kanale pokazując zapomniane polskie gry.

11. Twoje ulubione gry w kolekcji?
Zdecydowanie Pechowy Prezent, który dostałem w prezencie od bardzo dobrego znajomego. Był to bardzo miły gest, zwłaszcza, że brakuje mi już tylko jednej gry to pełnej kolekcji produkcji od braci Włodarczyk.

12. Najrzadszy okaz w Twojej kolekcji?
Game doc z niewydanego Wiedźmina. Dostałem go w prezencie, zawiera założenia, grafiki, mechaniki z wiedźmina, który miał powstać na silniku Mortyra. Niestety nie mogę pokazywać jego zawartości, tak stwierdzili mili panowie z CD Projektu 🙂 Kolejnym prezentem, który jest nie do zdobycia przez zwykłego śmiertelnika jest Eksperyment Delfin w wersji na PC. Gra ta nigdy nie weszła do obrotu detalicznego a zafoliowaną kopię dostałem od jednego ze współwłaścicieli Seven Stars – Piotra Kulikiewicza. Grę tę zresztą otworzyłem i wypuściłem w świat, aby wszyscy chętni mogli się nią cieszyć. Jest dostępna na mojej stronie internetowej. Oprócz tego posiadam strategię na podstawie filmu Ogniem i Mieczem która rozeszła się w tak niskim nagładzie, ze jest praktycznie nie do zdobycia.

13. Czy jesteś obecny w mediach społecznościowych?
Posiadam swój Fanpage, Instagrama i kanał na YT o tym samym tytule – Szafa z Grami.

14. Jakieś rady/słowa mądrości dla innych kolekcjonerów?
Nie ma kolekcji której się w końcu nie pozbędziecie. Kolekcjonujcie dla przyjemności a nie dla zysków bo jeśli teraz coś kolekcjonujecie to znaczy, że trwa na to hype i ceny są obecnie najwyższe. Za kilka lat te gry będą warte tyle co kartridże na atari 2600 które dzisiaj już prawie nikogo nie obchodzą 🙂

To tyle na dzisiaj.
Mam nadzieję, że się Wam podobało!
Kuba „PlayStation Fanatyk”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s