* PLAYSTATION FANATYK VS RYSŁAW *

Dzisiaj wywiad ze specjalnym gościem, kimś kto w grach siedzi dłużej niż część z Was chodzi po tym świecie. To naprawdę świetne uczucie, gdy ktoś kogo śledzę w mediach od długiego czasu, zgadza się odpowiedzieć na kilka moich pytań! Bez zbędnego przedłużania, oto przed Wami – Rysław!

1. Powiedz Nam coś o Sobie. Ile masz lat, co robisz na co dzień itp
Rocznik 1973, czyli zaraz 48 lat. Od blisko 25 zajmuję się lokalizacją i tłumaczeniem gier na język polski. Jeśli gracie w gry po polsku, to jest duże prawdopodobieństwo, że zetknęliście się z moją pracą.

2. Jakie jest Twoje najwcześniejsze wspomnienie związane z grami?
To gdzie koło roku 77 – automat elektroniczno-analogowy z wyścigami samochodowymi. W roku 1979 pierwsze zetknięcie z Pongiem na ekranie czarno-białego telewizora.

3. Co kolekcjonujesz?
Nie jestem maniakalnym kolekcjonerem, ale staram się niespiesznie zebrać pełen zestaw gier na Amigę CD32. Jeszcze ze 150 brakuje 🙂

4. Jak długo kolekcjonujesz?
Trudno to nazwać kolekcjonowaniem, ale kupuję oryginalne gry od momentu wejścia ich na polski rynek. Czyli od 1987.

5. Jak duża jest twoja kolekcja?
Mam sporo gier, ale nie liczyłem wszystkich. Wersji pudełkowych na pewno ponad 1000 i pewnie tyle samo na Steamie, GoGu, itp.

6. Czy masz jakieś cele związane z kolekcjonowaniem?
Zebranie wszystkich tytułów na Amigę CD32, a także Amberstar i Ambermoon, oraz Moonstone na Amigę 500.

7. Jaki był Twój najlepszy zakup/największy steal?
Przez lata dużo zakupów się zebrało. Na pewno cieszy Vagrant Story na PSX, KoTOR na Xboxa z dedykacjami od twórców, wszystkie kolekcjonerki Wiedźminów na wszystkie platformy, zafoliowane Syndicate na Amigę CD32, wszystkie kolekcjonerki gier Blizzarda, Halo 3 z hełmem Master Chiefa, Dishonored 2 z maską Corvo, kolekcjonerka Warhammera Online i mógłbym tak jeszcze długo wymieniać 🙂

8. Jakie były Twoje ulubione gry? Czy nadal do nich wracasz?
Cały czas gram i wracam do ulubionych pozycji. Na pewno są wśród nich Psychonauts, The Talos Principle, PES, Vagrant Story, Thief, Dishonored, Diablo, a ze starszych Bruce Lee, Rick Dangerous, Lemingi, Walker i dziesiątki innych. Jak się gra ponad 40 lat, to dużo ma się doświadczeń growych.

9. Jaki byłby według Ciebie przykład „ukrytej perełki”?
Wspomiany już The Talos Principle. Wspaniała gra logiczna z bardzo mocnym przekazem fabularnym i rozważaniem o sensie istnienia.

10. Czy uważasz Siebie bardziej za kolekcjonera gier czy gracza? Jaka jest w Twojej opinii granica pomiędzy tymi dwoma światami?
Zdecydowanie jestem graczem, ale że dorastałem w biednym PRLu, gdzie niczego nie było, mam silnie zakodowany instynkt chomikowania, więc praktycznie nigdy nie odsprzedaję gier, tylko zachowuję je w kolekcji.

11. Twoje ulubione gry w kolekcji?
Wszystkie, które wymieniłem do tej pory, a oprócz tego seria Gears of War, seria Wiedźmińska, The Chaos Engine na Amigę CD32, Cadaver na Amigę 500.

12. Najrzadszy okaz w Twojej kolekcji?
Najrzadszy jest chyba Conker’s Bad Fur Day na N64. No i pewnie autorski, numerowany egzemplarz kolekcjonerki Wiedźmina 1.

13. Czy jesteś obecny w mediach społecznościowych?
Tak, od lat udzielam się podkastowo. Mam własną audycję Grysław, prowadzę niszowy kanał na YT (ryslaw), mam też fanpage na Facebooku (officialryslaw). No i oprócz tego jest też Instagram (ryszardchojnowski) i Twitter (ryslaw)

14. Jakieś rady/słowa mądrości dla innych kolekcjonerów?
Jestem takim kolekcjonerem z przypadku, więc nie wiem na ile moje rady są znaczące, ale przede wszystkim sugerowałbym bycie cierpliwym i nie traktowanie kolekcji jako coś najważniejszego. Bo najlepsze w kolekcjonowaniu jest właśnie poszukiwanie, łowienie, tropienie, znajdywanie zwierzyny, a niekoniecznie już samo posiadanie (które oczywiście też jest przyjemne).

To tyle na dzisiaj.
Mam nadzieję, że się Wam podobało!
Kuba „PlayStation Fanatyk”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s