Growe Wspominki – Metal Gear Solid, czyli jak trzymać poziom przez 30 lat.

Dzisiaj może być trochę przydługo, choć postaram się streścić moje przemyślenia w jak najkrótszą formę, nie będzie to też recenzja żadnej z części serii Metal Gear Solid, jako że nikt by nie dotrwał do końca tego tekstu. 
Przy okazji – na samym końcu będę miał dla was małą niespodziankę 🙂

O serii Metal Gear Solid lub jej ojcu Hideo Kojim’ie słyszał chyba każdy, czy to w kontekście samej gry czy potyczek między twórcą, a wydawcą, firmą Konami. Moje pierwsze zetknięcię z MGS miało miejsce gdzieś w okolicy 1999 albo 2000 roku kiedy to mój przyjaciel z dzieciństwa dostał piękne, cudowne, olśniewające pierwsze PlayStation, a wraz z nim sporo wersji demo i kilka gier – w tym tajemniczo brzmiący tytuł Metal Gear Solid. 
Dla tych, co jakimś cudem nie wiedzą czym jest MGS – seria skradanek/gier akcji, stworzona przez Hideo Kojim’e i przez 30 lat wydawana przez firmę Konami. Opowiada ona losach powiązanych ze sobą bohaterów w alternatywnej historii, których głównym celem jest powstrzymanie tytułowej maszyny – Metal Gear, będącej mobliną wyrzutnią rakiet termo-jądrowych, oraz wszystkich osób chcących zdobyć do niej dostęp.

//Ciekawostka 1 – Więszkość osób uważa grę Metal Gear Solid wydaną na PlayStation 1 za pierwszą odsłonę serii, jednak jest to tak naprawdę już trzecia gra z kolei. Wcześniej w 1987 i 1990 roku zostały wydane Metal Gear oraz Metal Gear 2: Solid Snake, brak ich popularności wynika z faktu, że zostały wydane na japoński komputer MSX i MSX2 – aktualnie gracze mogą się zapoznać z tymi tytułami min. dzięki wydaniu Metal Gear Solid HD Collection).//

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się proste jednak wierzcie mi, że to tylko pozory. Historia jest równie pokręcona co Moda na Sukcess, sam grając we wszystkie części, nie raz posiłkowałem się materiałami w internecie aby doczytać i wyjasnić pewne aspekty fabularne czy powiązania między postaciami. Dodatkowo fakt, że historia nie jest prowadzona chronologicznie jeszcze bardziej tworzy mętlik w głowie gracza. Spróbuję wam to przestawić.

//Ciekawostka 2 – Pierwonie, znany wszystkim Metal Gear Solid miał się ukazać na konsolę Panasonic 3DO (tak, Panasonic robił kiedyś konsole)

-> Metal Gear
Rok 1995, w bazie paramilitarnej organizacji zwanej Outer Heaven, konstruowana jest broń masowego rażenia – tytułowy Metal Gear, przy wsparciu Stanów Zjednoczonych, jednostka FoxHound pod przewodnictwem Big Boss’a wysyła swojego agenta Grey Fox’a w celu zniszczenia maszyny, jednak ten przepada bez wieści, z misją mająca na celu wyjaśnienie okoliczności jego zaginięcia oraz infiltracji Outer Heaven zostaje wysłany „nowy”, czyli my.

-> Metal Gear 2: Solid Snake
Rok 1999, Czeski naukowiec – Kio Marv, ktory opracował formułę nowych węglowodorów ropopochodnych zwanych OILIX, zostaje porwany i jest przetrzymywany w Zanzibarze, ostatnim kraju, który dysponuje Metal Gear’em. W odpowiedzi na to zostaje przywrócony z emerytury agent Solid Snake z misją uratowania naukowca oraz zniszczenia Metal Gear’a i jego posiadaczy.

-> Metal Gear Solid
Rok 2005, terroryści, znani jako „Synowie Big Bossa” pod przewodnictwem Liquid Snake’a opanowują tajną bazę w której przetrzymywany jest kolejny Metal Gear, grożąc odpaleniem głowic jeżeli nie zostaną im wydane szczątki legendarnego Big Boss’a. Ponownie jako Solid Snake wracamy z emerytury aby opnaować sytuację.

-> Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty
W 2007 roku, tzw. „Filantropowie” wpadają na informację o tworzonym nowym Metal Gear’rze, Solid Snake zostaje oddelegowany do misji mającej potwierdzić te informacje. Jednakże, tankowiec którym Metal Gear miał być transportowany zostaje zatopiony razem z naszym bohaterem. Mijają 2 lata, kiedy to organizacja terrorystyczna zwana „Synami Wolności” opanowuję obiekt „Big Shell” w momencie gdy jest na nim prezydent USA. Nowy agent FoxHound – Raiden zostaje wysłany z misją wyeliminowania zagrożenia.

-> Metal Gear Solid 3: Snake Eater
Rok 1964, czasy Zimnej Wojny. Żołnież oddziału FOX – Naked Snake (John) zostaje wysłany do Tselinojarska z misją ratunkową, której celem jest odbicie rosyjskiego naukowca, który opracował projekt tzw. Shagohoda – mobilnej wyrzutni rakiet jądrowych (wczesny Metal Gear). W misji jednak przeszkadza nam dawna mentorka John’a – The Boss. Tydzień po przegranej z The Boss, wracamy do Tselinojarska, tym razem dodatkowym celem jest wyeliminowanie The Boss i jej wiernego oddziału Cobra.

-> Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots
Skaczemy do roku 2014, świat pogrążony jest w konfliktach, a prym wiodą paramilitarne organizacje najemników, którzy walczą w nich za pieniądze. Największą organizacją tego typu – „Outer Heaven Mother Company” przewodzi Liquid Ocelot, Snake, zwany tutaj Old Snake zostaje wysłany z misją wyeliminowania go.

-> Metal Gear Solid: Peace Walker
1974 rok, Ameryka Łacińska. Organizacja znana jako Militaires Sans Frontières, prowadzona przez Big Boss’a i Kazuhira’e Miller’a (znanych potem jako założycieli Outer Heaven) zostaje wynajęta do sprawdzenia dziwnych działań militarnych w rejonach Kostaryki i Kolumbii, odkrywając tym samym całą intrygę oraz powstanie kolejnego Metal Gear’a – Peace Walker’a

-> Metal Gear Solid 5: Phantom Pain (+ Ground Zeroes)
Ground Zeros dzieje się w 1975 roku zaraz po wydarzeniach zwiazanych z Peace Walker’em, Big Boss próbuje odbić dwoje swoich ludzi – Paz oraz Chico, z więzienia w Kolumbii. Misja wydaje się być sukcesem jednak w jej następstwie zostaje zniszczona baza Big Bossa i Kazuhiry, a oni sami zostają ciężko ranni. Za wszystkim zdaje się stać tajna organizacja XOF.

The Phantom Pain dzieje się w 1984 roku, Big Boss wybudza się ze śpiączki i z miejsca musi uciekać ze szpitala, jako że XOF odnalazło gdzie przebywa i postanawiają napaść na szpital. Razem z Kazuhir’a, Big Boss zakłada nową organizację Diamond Dogs, sam przybierając nowy pseudonim Venom Snake oraz poprzysięga zemstę na XOF.

Nieźle pokręcone co ? Wracając do moich przygód z MGS, to podobnie jak z więszkością kultowych tytułów tamtych czasów – i tej serii nigdy nie przeszedłem z róznych powodów, z czego głównym był brak posiadania konsoli PlayStation w tamtych czasach. 
Rok temu postanowiłem ukończyć wszystkie gry z serii, do których miałem dostęp i tak zaczęła się moja przygoda, począwszy od wydanych na MSX gier z serii Metal Gear po Metal Gear Solid 5 Phantom Pain na PlayStation 4. Łącznie 9 gier na MSX/PSX/PS2/PSP/PS3/PS4, jedna po drugiej i około 200 godzin gry – szczerze, nie żałuję ani jednej z nich. To w jaki sposób cała fabuła się zazębia, a kolejne elementy układanki wchodzą na swoje miejsce z każdą kolejną grą to po prostu mistrzostwo.
Moim faworytem ze wszystkich jest Peace Walker na Playstation Portable – absolutny „must have” dla posiadaczy PSP.

//Ciekawostka 3 – Same scenki przerywnikowe w grze Metal Gear Solid 4 trwają ok 9 godzin – dla chętnych są wszystkie dostępne na YouTube w formie sklejonego filmu//

Dla chcących poznać samą historię zawartą w grach z tej serii polecam materiał przygotowany przez NRGeek, w którym to starał się on wyjaśnić o co tak naprawdę chodzi w tej serii (uwaga na ogrome spoilery)

W świetle ostatnich wydarzeń i konfliktu między Hideo Kojim’a, a Konami, możemy być pewni, że żadna kolejna część Metal Gear Solid nie powstanie, a nadchodzące Metal Gear Survive osobiście uznaję, za nieudolną próbę dorobienia się na sławie marki. Pocieszam się, że nadal do przejścia zostały mi 3 odsłony na konsolę PlayStation Portable, jednak najpierw muszą trafić one do mojej kolekcji 🙂

//Niespodzianka 😀 – Mam do rozdania 4 plakaty z Metal Gear Solid 5 Phantom Pain Definitive Edition w kartonowym pudełku [goo.gl/teXfmw]. Zasady są proste – jeśli chcesz taki otrzymać to po prostu daj mi znać i będzie twój całkowicie za darmo! We Wrocławiu i Żarach będzie możliwość odbioru osobistego, wysyłkę jakoś ogarniemy tak żeby się nie uszkodziły.//

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s