O tym, co czytałem słów kilka – Go Straight: The Ultimate Guide to Side-Scrolling Beat-’Em-Ups

Czy grając w jakąkolwiek grę, zastanawialiście się kiedyś, jak to wszystko się zaczęło? Jak wyglądały pierwsze produkcje i jak przez lata ewoluował dany gatunek? Jeśli tak, a przy okazji jesteście fanami chodzonych mordoklepów to ekipa z Bitmap Books, wraz z Dave’em Cookiem wyszli Wam właśnie naprzeciw, wrzucając na rynek Go Straight: The Ultimate Guide to Side-Scrolling Beat-’Em-Ups. Czy warto zainteresować się tą pozycją? Zapraszam do czytania!

Już samo otwarcie książki wywołało u mnie niemały uśmiech, za sprawą wskaźników znanych z klasycznych produkcji, a dalej było już tylko lepiej, gdyż po krótkim wstępie i wyjaśnieniu czym w ogóle jest gatunek beatem up, nadszedł czas, aby przejść do mięsa.

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to najzwyczajniej w świecie album, w którym ktoś skopiował kilka screenów i dodał parę linijek tekstu to nic bardziej mylnego. Ku naszej uciesze mamy tu przedstawione jakieś 200 gier, rozciągniętych przez pięć rozdziałów, na przestrzeni prawie 40 lat growej rozrywki. Każdy rozdział rozpoczyna się krótkim wprowadzeniem, nakreślającym nam klimat tamtych czasów, nastroje ówczesnych graczy, jak i same gry/konsole, które królowały w danym okresie.

Opisy gier to nie biedne „kopiuj-wklej” z Wikipedii (praktycznie każda z opisanych produkcji przedstawiona jest na osobnej stronie), a pełne smaczków i ciekawostek przedstawienie każdej z produkcji (Ktoś z Was wiedział, że Cadillacs and Dinosaurs doczekało się własnej, 13-odcinkowej animacji? Albo, że Kung-Fu Master zostało stworzone na licencji filmu Meals on Wheels z Jackie Chanem?). Dodatkowo, co kilka stron dostajemy „rozszerzenie” w postaci bonusowych materiałów z gry na rozkładanych kartkach, jak np. opisy przeciwników z Altered Beast czy mapka z przedstawiająca poziomy z Final Fight; przerywniki w postaci „klasycznych momentów”, które zapewne część z Was będzie kojarzyć (jak zobaczyłem ekran końcowy Bad Dudes Vs. DragonNinja to uśmiech nie schodził mi z ust przez kolejne kilka minut). Wszystko to okraszone jest garścią świetnie zreprodukowanych screenshootów — nie będzie żadnym nadużyciem, jeśli stwierdzę wprost, że autor nie poszedł na łatwiznę!

Warto zatrzymać się chwilę nad wykonaniem samej książki. Niby mówi się, żeby „nie oceniać książki po okładce”, jednak w tym przypadku niesamowity art spod ręki Jorge M. Veleza, zdaję się istnieć w idealnej korelacji z resztą. Ponad 450 stron A4 w pełnym kolorze i twardej oprawie robi wrażenie. Jak teraz patrzę na swoją mini biblioteczkę, to jest to w zasadzie największa książka, jaka aktualnie znajduje się na mojej półce. Całość wykonana jest z dbałością o każdy szczegół — nie ma tu mowy o jakichś rozmazanych czcionkach, papierze, który zagina się i rwie o samego oddychania przy nim, a klejenie i szycie wygląda na tyle solidnie, że spokojnie powinno wytrzymać sporo czasu podczas wertowania kolejnych stron. Miłym bonusem jest wersja PDF, która pozwala na chłonięcie kolejnych stron w dowolnych warunkach (przy tej wadze to raczej nie jest pozycja z serii „książka na drogę”).

Go Straight: The Ultimate Guide to Side-Scrolling Beat-’Em-Ups było dla mnie nostalgiczną podróżą przez historię jednego z moich ulubionych gatunków gier. Ogromną radość sprawiało mi natrafianie na kolejne tytuły, które triggerowały w mojej głowie wspomnienia z automatów arcade czy przesiadywania ze znajomymi przed monitorem (swoją drogą byłem mocno zaskoczony, jak wiele z tych gier pamiętałem). Książka ta to absolutne arcydzieło w swojej kategorii, będące pozycją obowiązkową zarówno dla fanów gatunku, jak i osób, których po prostu ciekawi historia gier wideo.

Podziękowania dla ekipy z Bitmap Books za sprezentowanie mi kopii do sprawdzenia.

To tyle na dzisiaj.
Mam nadzieję, że się Wam podobało!
Kuba „PlayStation Fanatyk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s