* PLAYSTATION FANATYK VS STREFAPSX *

Dzisiaj wywiad wyjątkowy, gdyż przed Wami twórca największego w polsce portalu poświęconego naszej ukochanej konsoli PlayStation – Bodzio ze strefapsx.pl. Zapraszam do czytania

1. Powiedz Nam coś o Sobie. Ile masz lat, co robisz na co dzień itp.?
Cześć, z tej strony Bodzio. Aktualnie 31 lat na liczniku i na szczęście póki co nic nie zapowiada by licznik ten miał stanąć. Zawodowo zajmuję się wychowywaniem i uczeniem dzieci języka Szekspira, choć wolne chwile wypełnia mi w zasadzie w całości prowadzenie strony i forum poświęconego PlayStation, które od 2014 roku staram się z powodzeniem mam nadzieję rozwijać, dostarczając swoim czytelnikom unikalnych informacji, głównie na temat historii pierwszej konsoli Sony.

2. Jakie jest Twoje najwcześniejsze wspomnienie związane z grami?
Prezent od przyszłego szwagra jakim okazał się klon Atari 2600 z jakąś arabską czcionką na pudełku, który został do mnie przywieziony z Niemiec. Cóż, jakoś się trzeba było wkupić w łaskę małego szkraba jakim wówczas zapewne byłem i nie muszę chyba pisać, że ten zakup okazał się strzałem w dziesiątkę. Konsoli już dawno nie mam, ale szwagier póki co pozostał ten sam.

3. Co kolekcjonujesz?
Kolekcjonuję głównie sprzęt, akcesoria oraz gry związane z PSX, choć interesują mnie również wszystkie pozostałe konsole Sony. Nie pogardzę też stacjonarkami ze stajni Nintendo oraz Sega. Grami na penwo interesuję się w mniejszym stopniu i głównie rozwijam kolekcję tytułów na PSX, PSP, PS3 i PS4.

4. Jak długo kolekcjonujesz?
O matko, wydaje mi się, że na poważnie wkręciłem się w to hobby w okolicach 2010 roku i od tamtego czasu moja przygoda z kolekcjonowaniem trwa w zasadzie nieprzerwanie.

5. Jak duża jest twoja kolekcja?
W kolekcji posiadam około 40 konsol i blisko 200 gier. Jej trzon stanowią zbiory związane z PSX, które w dużej mierze możecie obejrzeć na mojej stronie. Mam wszystkie podstawowe modele PSX oraz PSP. Kilka modeli PS2 i PS3, wszystkie stacjonarne konsole Nintendo i Sega, oczywiście te podstawowe, a nawet jakiś Game Boy się gdzieś znajdzie. Z gier najwięcej oczywiście w mojej kolekcji zajmują tytuły na PSX.

6. Czy masz jakieś cele związane z kolekcjonowaniem?
Tak, chciałbym zebrać po jednym egzemplarzu każdego z podstawowych modeli konsol PlayStation – od PSX do PS4. Planuję też w przyszłości dopełnić kolekcję PSX o brakujące wersje deweloperskie i specjalne tej konsoli.

7. Jaki był Twój najlepszy zakup/największy steal?
Sporo tego było i nie wszystko pamiętam, ale na pewno super strzałem było WiiU lata temu za 240zł oraz Net Yaroze za ok. 800zł.

8. Jakie były Twoje ulubione gry? Czy nadal do nich wracasz?
Było tego sporo i ciężko wszystko wymienić, ale na pewno od czasu do czasu do nich wracam, choć nie mam na to dużo czasu. Szczególnie miło wspominam pierwsze dwie części Medal of Honor z PSX i ten niezapomniany soundtrack. To chyba gra do której najczęściej wracam.

9. Jaki byłby według Ciebie przykład „ukrytej perełki”?
Grid Run na PSX. Pewnie nie słyszeliście, więc polecam sprawdzić ten tytuł, gdyż swego czasu mnie oczarował. Prosty jak budowa cepa, ale jakże grywalny. Idealny do multi.

10. Czy uważasz Siebie bardziej za kolekcjonera gier czy gracza? Jaka jest w Twojej opinii granica pomiędzy tymi dwoma światami?
Mimo, że mam okresy, kiedy więcej kupuję, czytam, przeglądam itp. niż gram, to jednak wciąż bardziej czuję się graczem. W zasadzie to drugie to duży atut w tym hobby, na większość systemów staram się kupować tyle gier, żeby móc je również ograć. To sprawia, że nie skupuję masowo tytułów. Zakupy typowo na półkę poza jakimiś szczególnymi okazjami mnie raczej nie cieszą, no chyba że okazyjne to radość jest podwójna wtedy. Co do granicy to wychodzę z założenia, że w tym temacie lepiej nie mieć granic i łączyć oba światy, oczywiście jak się da.

11. Twoje ulubione gry w kolekcji?
Wspomniany Medal of Honor (PSX), Warriors of Fate (PSX), Trylogia Crasha i Spyro (PSX), Medievil 1/2 (PSX), Driver (PSX), seria ISS Pro Evolution (PSX), Super Mario 64 (N64), ICO (PS2), Rayman Origins i Legends (PS3), The Last of Us (PS3), seria God of War (PSP/PS3), seria Uncharted (PS3/PS4), i wiele, wiele innych.

12. Najrzadszy okaz w Twojej kolekcji?
Raczej sprzętowy, a mianowicie Net Yaroze oraz PlayStation 4 20th Anniversary.

13. Czy jesteś obecny w mediach społecznościowych?
Tak, można mnie znaleźć na oficjalnym profilu mojej strony na FB.

14. Jakieś rady/słowa mądrości dla innych kolekcjonerów?
Jeśli kiedyś przyjdzie Ci do głowy myśl o sprzedaży swojej kolekcji, to przegoń ją jak najszybciej. Jeśli wróci, to przegoń jeszcze raz, a jeżeli to nie pomoże to wtedy zapakuj wszystko do pudeł i odstaw na dłuższy czas. Na wartości na pewno kolekcja nie straci, a jest szansa, że myśl się wtedy sama przegna. Znam sporo osób, które z różnych względów wyprzedały swoje kolekcje w całości lub w części i teraz tego żałują. W tym temacie lepiej nie podejmować spontanicznych decyzji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s