* PLAYSTATION FANATYK VS GRAZIANO.SUPERGATTO *

Nie jest żadną tajemnicą, że seria Resident Evil ma szczególne miejsce w moim sercu. Tak się składa, że nie jestem w tych uczuciach osamotniony, gdyż takich osób jak ja jest w naszym growym światku o wiele więcej. Z tym większą przyjemnością zapraszam Was do sprawdzenia mojej rozmowy z Graziano, którego kolekcja wywołuje mnie mimowolny ślinotok i nie małą zazdrość.

1. Powiedz Nam coś o Sobie. Ile masz lat, co robisz na co dzień itp
Witam wszystkich, nazywam się Graziano, mam 46 lat i mieszkam w Rzymie. Pracuję w transporcie publicznym, jestem żonaty i mam 10-letniego syna. W wolnym czasie poświęcam się mojemu nerdowskiemu światu.

2. Jakie jest Twoje najwcześniejsze wspomnienie związane z grami?
Z pewnością jednymi z pierwszych gier, w które grałem były Space Invaders i Super Breakout. (tak, jestem stary) Moją pierwszą konsolą było Atari 2600, a pierwszą odpaloną grą — Robin Hood. (przerażające xD)

3. Co kolekcjonujesz?
Moja kolekcja zawsze podążała dwoma równoległymi torami: monotematyczną dotyczącą Biohazard / Resident Evil, gdzie dokładnie wiem, czego chcę i czego szukam, oraz drugą dotyczącą całego świata nerdów, który jest bardziej wrażliwy, dość zmienny z biegiem lat. Jestem Indianą Jonesem, zawsze szukającym „brakującego kawałka”. Często wertuję kolejne strony na Ebay i Yahoo, ale staje się to coraz trudniejsze, ponieważ „nas”, oddanych fanatyków danej marki jest co raz więcej. W tym wszystkim, nie zapominam oczywiście również o wszystkim co można podpiąć pod szyld „retro” — skupiając się zwykle na platformach jak PlayStation; Super Famicom i Dreamcast. Do tego wszystkiego dochodzą też stare zabawki, statuy, figurki i ścieżki dźwiękowe. Szczególnie podobają mi się plakaty i stojaki reklamowe Biohazard / Resident Evil, ale niestety są one bardzo trudne do znalezienia i dość drogie.

4. Jak długo kolekcjonujesz?
Zacząłem kolekcjonować (na serio) pod koniec lat 90., wcześniej jeśli kupiłem grę, wyrzucałem pudełko i trzymałem tylko kartridż z instrukcją. To samo z zabawkami, kiedy pomyślę o pudełkach Super Nintendo, które podarłem i wyrzuciłem, to czuję się naprawdę źle! Teraz jestem bardzo wybiórczy, nie jestem miłośnikiem zafoliowanych gier, ale każdy egzemplarz musi być kompletny oraz w nienagannym stanie, w innym wypadku wolę poczekać na lepszą ofertę .. Wcześniej taki nie byłem, z wiekiem stałem się mądrzejszy i nabrałem więcej cierpliwości.

5. Jak duża jest twoja kolekcja?
Moja kolekcja jest w ciągłym układaniu i trudno ją zmierzyć w kategorii ilości. Nie jest ogromna ale za to bardzo jakościowa.

6. Czy masz jakieś cele związane z kolekcjonowaniem?
Oczywiście, kto ich nie ma! Jedne mniej, drugie bardziej osiągalne, ale wszystkie sprawiające, że nasza pasja jest ciągle żywa.

7. Jaki był Twój najlepszy zakup/największy steal?
Zdecydowanie mój Dreamcast (czerwony) w wydaniu CODE Veronica, ustrzelony na Ebay za 630 Euro.

8. Jakie były Twoje ulubione gry? Czy nadal do nich wracasz?
Ze światka arcade z pewnością były to Super Mario Bros, Kung fu Master, Mat Mania, V ‚ball, Black Tiger, Wonder Boy in monster land, Gyruss, Double Dragon, Street Fighter 2 i wiele wiele innych których nie jestem w stanie spamiętać. Jeśli natomiast chodzi o konsole to wolę nie ciągnąć tu całej listy, powiem jedynie, że w 1996 roku moje serce skradła pierwsza odsłona Biohazard i całkowicie zmieniała moje podejście do survival horroru. Uwielbiam wracam do swoich ulubionych gier, kiedy tylko mam na to czas, szczególnie kiedy mogę to zrobić razem ze swoim synem.

9. Jaki byłby według Ciebie przykład „ukrytej perełki”?
Istnieje wiele perełek, które nie przebiły się do growego mainstreamu, np. The Adventure of Little Ralph — pierwszy platformer na PlayStation, wydany wyłącznie (o dziwo) w Japonii, naprawdę polecam zagrać jeśli nie miałeś okazji. Pozostając w świecie PSX, warto sprawdzić też Rakugaki Showtime czy Geppy X (choć myślę, że druga pozycja może być szerzej znana).

10. Czy uważasz Siebie bardziej za kolekcjonera gier czy gracza? Jaka jest w Twojej opinii granica pomiędzy tymi dwoma światami?
Od lat jestem graczem podróżującym po obu tych torach równolegle. Na ten moment gram i kupuję mniej niż kiedyś, jednak jeśli na horyzoncie pojawia się jakiś tytuł, który szczególnie przykuł moją uwagę, to jestem w stanie poświęcić mu sporo czasu. Swoją drogą, pytanie to często przewija się przez wszelkiego rodzaju grupki retrogrowe, a ja zawsze odpowiadam, że tej granicy tak naprawdę nie ma. Każdy z nas obiera sobie swoją ścieżkę w oparciu o to co sprawia mu najwięcej frajdy, więc mamy zarówno graczy, którzy mają tylko kilka gier na raz na swojej półce, jak i kolekcjonerów, którzy kupują zafoliowane gry, bez zamiaru zagrania w nie — grunt, że wszyscy są szczęśliwi.

11. Twoje ulubione gry w kolekcji?
Sporo na Super Famicoma, jak np. Demon’s Blazon, The Flintstones, Turtles in Time. Skompletowałem wszystkie gry od Capcomu wydane na tę konsolę, ponieważ bardzo odpowiadają mi ich gry. Nie bez znaczenia jest też fakt, że to właśnie Super Nintendo stało się moją konsolą jako gracza „na poważnie”. Plus uważam kartridże za coś pięknego — od dbałości o grafikę, przez instrukcje przypominające dzisiejsze „artbooki”. Oprócz tego oczywiście wiele limitowanych wydań związanych z Biohazard / Resident Evil, o których za chwilę.

12. Najrzadszy okaz w Twojej kolekcji?
Na szczycie mojej listy zdecydowanie jest Dreamcast w limitowanej edycji STARS (tylko 200 sztuk na świecie), którego osobiście podpisał mi sam Shinji Mikami (wraz z ulotką reklamową) w 2019 roku w Rzymie. Myślę, że to naprawdę wyjątkowy egzemplarz na całym świecie. Na drugim miejscu: Big box Resident Evil na PC z kartą graficzną PowerVR NEC. Następne w kolejce jest wydanie specjalne Resident Evil 2, które przeznaczone było tylko na rynek niemiecki, będące naprawdę trudne do znalezienia dzisiaj, zwłaszcza w komplecie z oryginalną koszulą i wszystkimi ulotkami. W latach 90tych, ludzie po prostu je nosili jako zwykłe koszulki, co dzisiaj może się wydawać nam nie do pomyślenia. Kolejnym, ulubionym elementem mojej kolekcji jest stojak reklamowy z pierwszego Resident Evil, a na koniec ponieważ jesteśmy na stronie mocno związanej z PlayStation, wspomnę tylko, że jestem w posiadaniu całego setu PlayStation 2 Fat Automobile Collection.

13. Czy jesteś obecny w mediach społecznościowych?
Mam Facebooka, ale używam go tylko do rozmów z przyjaciółmi i rodziną. Aby podzielić się moją pasją dla nerdów, korzystam z Instagrama: @graziano.supergatto Dzięki temu mam wielu przyjaciół pełnych pasji, doradzamy sobie nawzajem, a także wiele się od nich nauczyłam.

14. Jakieś rady/słowa mądrości dla innych kolekcjonerów?
Myślałem o tym ale koniec końców nie mam żadnej użytecznej rady do udzielenia, każdy kolekcjoner musi popełnić błąd i podążać własną ścieżką…

To tyle na dzisiaj.
Mam nadzieję, że się Wam podobało!
Kuba „PlayStation Fanatyk”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s