* PLAYSTATION FANATYK VS CZKIRA *

Ostatnio całą moją uwagę pochłonęły recenzje, tym razem jednak pora na kolejny wywiad. Oto przed Wami, Radek!

1. Powiedz Nam coś o Sobie. Ile masz lat, co robisz na co dzień itp.?
Nazywam się Radek Ondra i jestem z Czech. W tym roku będę miał 30 lat i pracuję jako cukiernik.

2. Jakie jest Twoje najwcześniejsze wspomnienie związane z grami?
Pamiętam jak w 1998 roku, na Święta Bożego Narodzenia, dostałem swoje pierwsze PlayStation razem z Formula 1 ’98 i Star Wars The Phantom Menace. Ten dzień zmienił moje życie na zawsze. 😁

3. Co kolekcjonujesz?
Zbieram prawie wszystko związane z Sony PlayStation. Skupiam się głównie na grach na PS1 i PS2, ale mam w swojej kolekcji także gry na PS3, PSP i PSVita. Posiadam również trochę steelbooków i edycji kolekcjonerskich, ale kupuję je bardzo rzadko. Dodatkowo, od 2008 roku zacząłem zbierać również trofki.

4. Jak długo kolekcjonujesz?
Na poważnie zbieram od 2 lat. Wszystko zaczęło się, gdy znalazłem moje gry z PSX i PS2 ukryte pod moim łóżkiem. Nie jestem pewien, co się stało w tamtym momencie, ale nagle musiałem mieć więcej. 😁

5. Jak duża jest twoja kolekcja?
Moja kolekcja w porównaniu do kolekcji innych, które widziałem na Instagramie, nie należy do największych. Mam około 150 gier na pierwsze PlayStation, 100 gier na PS2 i po 20 gier na PS3, PSP i PSVita. Z konsol brakuje mi tylko PSP Go. Oprócz gier i konsol, znajdzie się również około 60 numerów magazynów PlayStation.

6. Czy masz jakieś cele związane z kolekcjonowaniem?
Szczerze mówiąc, nie mam żadnych celów z tym związanych. To dość drogie hobby, a moja praca nie jest tak dobrze płatna, jak bym tego chciał. Po prostu kupuję gry, które kiedyś miałem lub chciałbym mieć.

7. Jaki był Twój najlepszy zakup/największy steal?
Myślę, że to będzie to kiedy kupiłem Silent Hill i Silent Hill 2 Special Edition naEbay za £20 z wliczoną wysyłką. Sprzedawcą była jakaś Angielska biblioteka, w SH brakuje co prawda instrukcji ale poza tym wszystko jest w bardzo dobrym stanie.

8. Jakie były Twoje ulubione gry? Czy nadal do nich wracasz?
Jest wiele gier, które zaliczam do grona ulubionych i do których wracam, na przykład Crash Team Racing na PS1 lub dowolna gra Tony Hawk na PS2. Na PS3 moimi ulubionymi były Battlefield Bad Company i Bad Company 2, z każdą z nich spędziłem ponad 400 godzin, to były piękne czasy. Chciałbym wrócić i zagrać w trybie multiplayer w BC / BC2, ale niestety serwery nie działają. ☹️

9. Jaki byłby według Ciebie przykład „ukrytej perełki”?
To trudne pytanie, gdyż sam grywam raczej w gry z mainstream’u, w które wszyscy grają lub chociaż kojarzą. Wciąż poznaję ten świat i na ten moment myślę, że taką ukrytą perełką może być Gregory Horror Show na PS2 – to jedna z tych gier, które bardzo bym chciał dodać do mojej kolekcji.

10. Czy uważasz Siebie bardziej za kolekcjonera gier czy gracza? Jaka jest w Twojej opinii granica pomiędzy tymi dwoma światami?
Uważam się za jednego i drugiego. Aktywnie gram na PS4, wbijając kolejne trofea oraz zbieram gry starszej generacji. 😀 Granica pomiędzy tymi dwoma światami rzeczywiście istnieje, co świetnie widać na moim przykładzie. Jeszcze trzy lata temu powiedziałbym, że jestem tylko graczem, grałem w grę, wbijałem platynę, sprzedawałem tę grę i przeskakiwałem do innej. Z kolei w moim mieście jest kilka osób które zbierają zafoliowane gry lub promki prasowe, ale nigdy nie grają.

11. Twoje ulubione gry w kolekcji?
O rany, od czego mam zacząć! Niech będzie, na przykład Gran Theft Auto Vice City, świetna gra, świetna historia, doskonała ścieżka di zapierająca dech w piersiach atmosfera. Kolejne na liście to Timesplitters 1, 2 i Future Perfect. Ta gra ma NAJLEPSZĄ ścieżkę dźwiękową, jaką kiedykolwiek słyszałem (słucham jej nawet teraz, pisząc ten wywiad 😀). Moim ostatnim przykładem będzie Hogs of War na PS1 – coś pięknego, szczególnie grając z 3 przyjaciółmi.

12. Najrzadszy okaz w Twojej kolekcji?
Jak wspomniałem wcześniej, nie stać mnie na wydawanie zbyt dużych pieniędzy na pojedyncze gry, więc chyba najrzadszymi jakie mam będą Vib Ribbon lub Kula World na PS1.

13. Czy jesteś obecny w mediach społecznościowych?
Aktualnie posiadam FB, Instagram (@czkira) i kanał YouTube. Facebook służy głównie do moich osobistych potrzeb i udostępniania niektórych zrzutów z wbijanych platyn. Na Instagramie dzielę się moją miłością do PlayStation, więc jeśli ktoś jest zainteresowany, to serdecznie zapraszam do sprawdzenia. Na moim kanale YT natomiast publikowałem głownie przewodniki po trofeach lub zabawne / losowe momenty z gier, teraz po prostu używam go do oglądania filmów, ponieważ jestem zbyt leniwy, aby samemu robić ich więcej.

14. Jakieś rady/słowa mądrości dla innych kolekcjonerów?
Jeśli chcesz bawić się w kolekcjonowanie to przygotuj się na spore oszczędzanie! Niestety, jeśli nie masz dobrze płatnej pracy lub po prosty nie jesteś bogaty to czeka cię sporo trudności gdyż wartość wielu pożądanych tytułów, z roku na rok szybuje w górę. Dodatkowo jeśli PS5 rzeczywiście dostanie pełną wsteczną kompatybilność to popyt na starsze tytuły stanie się jeszcze większy. Poza tym nie mam zbyt wielu rad, gdyż nie uważam, żebym był najlepszą osobą do ich udzielania. Kończąc moją wypowiedz, powiem tylko – miłego polowania!

Do następnego!
Kuba „PlayStation Fantyk”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s