* PLAYSTATION FANATYK VS MTX *

Dzisiaj wracamy do Polski 🙂 Przed Wami Mateusz, jedna z bardziej pozytywnych postaci jakie można spotkać na naszych retro/kolekcjonerskich grupkach na Facebooku. Zapraszam do czytania !

1. Powiedz Nam coś o Sobie. Ile masz lat, co robisz na co dzień itp.?
Witam! Mam na imię Mateusz, dla większości znany jako MTX. Mam 28 lat. Na co dzień jestem głową rodziny pracującą w hurtowni elektroniki przemysłowej. Grzebię też niekiedy przy grafice 2d. Synowi na cześć większości genialnych postaci z gier i filmów/seriali przewijających się przez moje życie, nadałem imię John.

2. Jakie jest Twoje najwcześniejsze wspomnienie związane z grami?
Kiedy miałem 3 lub 4 lata (rok 1993 lub 1994) matka poprosiła mojego wtedy pełnoletniego już brata o zajęcie się mną. Jako, że w tym wieku zazwyczaj chce się mieć święty spokój od o wiele młodszego rodzeństwa, brat wpadł na pomysł, który wtedy niezbyt mi się podobał. Teraz jestem mu za to bardzo wdzięczny. Posadził mnie przy swojej przepięknej amidze 500 i odpalił (nie pamiętam która była na pewno pierwsza) Galage Deluxe albo Mortal Kombat 2 i powiedział coś w stylu: „Siedź cicho i graj…” hahaha. Dzięki temu pasja się wpoiła. Nie szło mnie oderwać przez większość czasu. Między innymi perfekcyjnie znam angielski przez to wydarzenie.

3. Co kolekcjonujesz?
Kolekcjonuję ogólnie pojęty sprzęt do grania bez ograniczania się co do marki, najporządniejsze bądź przeze mnie uznane za genialne gry z nim związane oraz akcesoria do których przywiązuje mniejszą wagę ze względu na skalę jaką mają moje kolekcjonerskie zapędy i oczywiście budżet który na to przeznaczam. W praktyce najwięcej czasopism i innych gadżetów związanych z grami kolekcjonowałem do roku 2008. Z gier mogę też zaznaczyć, że zbieram tylko wydania premierowe. Niekiedy zdarzają się reedycje ale mam wtedy też pierwsze wydanie. Jeśli jakimś trafem mam tylko edycję „platynową” czy inny „essential” to można być pewnym, że albo koło niej stanie premierka albo zostanie przez nią zastąpiona. Nie gardzę oczywiście edycjami kolekcjonerskimi dlatego też kilka się u mnie znalazło. W każdym razie temat jest obszerny. Poza tym kolekcjonuję też obskurne filmy klasy „b” jak i kina codziennego, głównie na nośnikach dvd/blu-ray chociaż zdarzą się w niej też VHSy.

4. Jak długo kolekcjonujesz?
Można powiedzieć, że od urodzenia. Jestem osobą która uwielbia „posiadać” więc większość moich gier i sprzętów jest u mnie od wielu, wielu lat i jestem ich pierwszym właścicielem. Ze spokojem mogę powiedzieć, że zbieram od ok. 24 lat. Oczywiście wydawałoby się, że po tylu latach moja kolekcja musi być przeogromna ale tak nie jest z prostej przyczyny. Nie kupuję wszystkiego i staram się nie rzucać na szybko. Bywały tygodnie kiedy wpadały do kolekcji pojedyńcze rzeczy bo np. wiedziałem, że mogę coś dostać taniej i nie byłem łapczywy. Były też czasy, że kupowałem coś codziennie. Wbrew pozorom nie wydałem wuchty kasy jak na to ile całośc może być warta teraz i ile ktoś chciałby za nią zapłacić.

5. Jak duża jest twoja kolekcja?
Nigdy nie liczyłem ale stawiam, że fizycznych kopii gier w sumie jest powyżej 1000. Konsol ok. 100. Samych PS1 mam 20 sztuk. Pełno czasopism typu PSX Extreme, Neo, PSX Fan, Official PlayStation Magazine, CD Action, Reset, Secret Service i inne. Soundtracki, stado gadżetów i innych pierdółek związanych z elektroniczną rozrywką. Jest tego po prostu sporo. Niestety nie jest to na tę chwilę rozmieszczone jakbym chciał. Większość po szafach, szufladach i kartonach. Gdzie tylko mogę, ogólnie prawie całe mieszkanie. Ostatecznie całość znajdzie swoją enklawę kiedy tylko będzie taka możliwość, hehe.

6. Czy masz jakieś cele związane z kolekcjonowaniem?
Niestety mój cel jest niemożliwy do wykonania, haha. Próbuje uzbierać wszystkie znaczące bądź przeze mnie uznane za grywalne sprzęty i najlepsze bądź oczywiście przeze mnie uznane za najlepsze gry do nich. Oczywiście nie gardzę rzadkim sprzętem bądź grami jeśli coś się trafi w okazyjnej cenie. Tak samo prezenty od różnych osób. Często wtedy pozostaje w kolekcji. Wiem, że celu nie ukończę ale przynajmniej nie poczuję klasycznej pustki która towarzyszy ludziom spełnionym. No i najważniejsza według mnie jest droga. I will die trying jak to się mówi. Na szczęście pomniejsze cele które sobie postawiłem są prawie wykonane. Np. Pozyskanie wszystkich europejskich modeli PS1, oryginalnie zafoliowanego premierowego wydania NTSC-U gry Metal Gear Solid na wyżej wymienioną platformę itp. Itd. Te małe kamienie milowe sprawiają, że nie uważam swojego celu za aż tak beznadziejnie niewykonalny. Najważniejszym celem dla mnie jest też zrobienie odpowiedniego pokoju multimedialnego ale to już jak będziemy na swoim z Żoną. Na wynajmie niestety mam wszystko tymczasowo rozłożone po całym mieszkaniu jak już wspomniałem. Na pewno w niedalekiej przyszłości kolekcja będzie miała swoje miejsce jak trzeba, a ja będę miał swoją świątynie.

7. Jaki był Twój najlepszy zakup/największy steal?
Było tego sporo, ponieważ od zawsze stawiam na moje szczęście i większość rzeczy które kupowałem nie na premierę starałem się pozyskać jak najmniejszym kosztem. Dla przykładu jedną z droższych gier jakie posiadam wyrwałem za równowartość kilku złotówek poprzez wymianę. Był to Iron Chef. Kolejną rzeczą była konsola PS1 wygrana na aukcji na allegro za 1zł u mnie w Poznaniu gdzie mogłem odebrać osobiście. Było to ok. 10 lat temu. Nikt nie licytował! Stwierdziłem przy odbiorze, że dam chociaż sprzedawcy trochę więcej na dobre piwo bo zrobiło mi się głupio. To chyba mogę nazwać najlepszym zakupem, chociaż było tego o niebo więcej. Nadal też zdarzają się takie zakupy i dziś pomimo, że nastały ciężkie czasy dla nas kolekcjonerów z tej branży.

8. Jakie były Twoje ulubione gry? Czy nadal do nich wracasz?
Jestem bardzo otwartą osobą na większość gatunków gier więc lista jest bardzo długa. Dlatego często jak ktoś pyta, odpowiadam całymi seriami gier. Będą to na tę chwilę: Metal Gear (seria), Final Fantasy które niestety kocham do części X na wyrost XII. Moim zdaniem połączenie z Enixem zabiło te wspaniałe jRPGi, Resident Evil (seria), Silent Hill (seria), Parasite Eve i Parasite Eve 2, Chrono Cross, Suikoden, Half-Life (wszystkie + Portal), Mass Effect (trylogia), Jagged Alliance 2, Splinter Cell (seria), Star Wars: Knights of the Old Republic razem z dwójką, Hitman (seria), Ryu ga Gotoku [Yakuza] (seria), Dino Crisis, Dino Crisis 2, Tenchu (seria), Syphon Filter (seria), Armored Core, Wiedźmin 3: Dziki Gon, The Elder Scrolls (seria), Fallout (seria), Unreal (seria), StarCraft, StarCraft 2, Max Payne (trylogia), S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl, Vagrant Story, Uncharted (seria), Penumbra Overture oraz Black Plague, Amnesia: The Dark Descent, Diablo (trylogia), Zone of the Enders: The 2nd Runner, Fahrenheit, Heavy Rain, Fear Effect, Freedom Fighters, F.E.A.R., The Last of Us, Red Dead Redemption, No More Heroes, L.A. Noire, The Walking Dead: The Game, Binary Domain, Grand Theft Auto (seria), Gran Turismo (do częsci czwartej), Forza Motorsport 4, Benefactor, Midnight Resistance, Shadow of the Beast (trylogia), Syndicate, Syndicate Wars, Comix Zone, Tekken 3, Soul Calibur 2, Age of Empires 2, Mortal Kombat (seria), Tomb Raider (1-5),Tomb Raider (2013), Rise of the Tomb Raider, Turok 2: Seeds of Evil, God of War (seria), SWAT 3: Close Quarters Battle, Total Annihilation, Command & Conquer (seria), Call of Duty (seria), Soldier of Fortune, Soldier of Fortune II: Double Helix, Naruto: Ultimate Ninja Storm, Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 2, North & South, Indy Heat, Dyna Blaster, Ace Attorney (seria), Advance Wars, Jurassic Park: Trespasser, The Curse of Monkey Island, Manhunt, Manhunt 2, Blair Witch Volume 1: Rustin Parr, Need for Speed (seria do roku 2002), Pokémon (seria), Minecraft… Jest tego o wiele, wiele, wiele, WIELE więcej i pewnie jeszcze więcej przybędzie jak nadrobie masę zaległości. Ale, jakbym naprawdę musiał zawęzić do minimum i wymienić konkretny tytuł, to i tak wybiorę cztery, hahaha. Są to akurat gry z pierwszego PlayStation: Metal Gear Solid, Final Fantasy VII, Final Fantasy VIII oraz Parasite Eve. Niestety ze względu na solidny brak czasu od paru lat, staram się po przejściu jednego tytułu brać za następny przez co nie wracam do starszych tematów co często robiłem dawno temu. Niemniej odpalenie jednej z moich ulubionych gier nie jest dla mnie problemem, np. przy okazji polecania bądź prezentacji innym osobom. Nadal jara tak samo w większości przypadków.

9. Jaki byłby według Ciebie przykład „ukrytej perełki”?
Nie zdziwię nikogo mówiąc, że jest tego sporo, haha. Na pewno perfekcyjne w każdym calu Parasite Eve, Jedne z najbardziej klimatycznych gier Penumbra Overture oraz Black Plague, Fear Effect, prze-srogi soundtrack i przyjemny gameplay we Freedom Fighters, arcydzieło platformowe od Psygnosis Benefactor na amigę, innowacyjny na czas swojej premiery chodź przez to trochę toporny ale szalenie klimatyczny Jurassic Park: Trespasser, lepsze od Contry według mnie amigowe Midnight Resistance, z nowszych Binary Domain. Jest sporo tytułów o których ostatecznie mało się mówi, a zamiatają bez problemu większe produkcje.

10. Czy uważasz Siebie bardziej za kolekcjonera gier czy gracza? Jaka jest w Twojej opinii granica pomiędzy tymi dwoma światami?
Już teraz bardziej za kolekcjonera. Czas niestety nie gra na moją korzyść jako gracza. Za to mogę powiedzieć, że było na odwrót jeszcze dobre 12 lat temu gdzie moja kolekcja była o wiele mniejsza, za to ilość ogrywanych gier była kolosalnie większa. Potrafiłem ogrywać każdy tytuł który dostałem w łapy praktycznie w 100% co i tak nie zmniejszało szans na przejście kilkudziesięciu kolejnych tytułów jeszcze w tym samym roku. Nie mam pojęcia jak ja to robiłem mając jeszcze czas dla znajomych, szkoły. Dodatkowo często się też wysypiałem, hehe. Co do granic. Myślę, że granice tworzymy my sami. Każdy z nas może być tylko kolekcjonerem bądź tylko graczem ale po co? Ja, może i nie grając tyle co kiedyś uważam, że samo kładzenie gier i sprzętu na półkę jest wielką stratą. Żeby kolekcja miała sens i swoją duszę trzeba być z nią związanym emocjonalnie. Największe emocje wywoła na pewno obcowanie z danym tytułem bądź sprzętem. Trochę trudniej jest z graczami którzy nie trzymają sprzętu i gier po ograniu. Im jest łatwiej postawić granicę miedzy byciem kolekcjonerem a graczem. W każdym razie rzadko widzę żeby ktoś kto nie nazywa się kolekcjonerem, a jedynie graczem i tak nie pozostawił sobie jakieś ulubionej, chociaż jednej gry na półce.

11. Twoje ulubione gry w kolekcji?
Większość gier wymienionych w punkcie ósmym, haha. Niestety jeszcze wszystkich z nich fizycznie nie mam ale większość tak i są to moje ulubione.

12. Najrzadszy okaz w Twojej kolekcji?
Kilka się znajdzie. Prawdopodobnie będzie to SimCity Architecture 1: Future Cities na PC/IBM ale na 100% pewny nie jestem bo nigdy dokładnie nie sprawdzałem który tytuł rzadziej się spotyka.

13. Czy jesteś obecny w mediach społecznościowych?
Nie aktualnie i nie w tematyce gier video, chodź zdarzały mi się gościnne występy na niektórych kanałach które mają coś do powiedzenia w tej tematyce. Wiele osób mnie namawia chociażby do prowadzenia kanału na youtube o grach. Może kiedyś, jak wpadną świeże pomysły i młody trochę jeszcze podrośnie. Na te chwile zawsze chętnie pomogę innym kolekcjonerom w ich kanałach, blogach.

14. Jakieś rady/słowa mądrości dla innych kolekcjonerów?
Nigdy się nie poddawać w dążeniu do celu i robić to dla siebie. Jeśli zbierasz pod publiczkę to zastanów się kilka razy… Zostaw to prawdziwym pasjonatom i nie psuj już i tak zmąconego przez takich pseudo-kolekcjonerów rynku elektronicznej rozrywki. Pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s