* PLAYSTATION FANATYK VS CHRIS RETROHOLIK*

Dzisiaj wywiad szczególny, z postacią której pewnie nie muszę przedstawiać stałym bywalcom retro-gamingowych grupek na Facebooku, nie przedłużając oto przed Wami – Chris Retroholik!

1. Powiedz Nam coś o Sobie. Ile masz lat, co robisz na co dzień itp.?
Witam bardzo serdecznie i jest mi naprawdę i szczerze miło móc odpowiedzieć na pytania do Twojego Wywiadu Kubo. Mam 46 lat, na co dzień zajmuje się…( teraz chwila zastanowienia bo nie umiem odpowiedzieć jednoznacznie). Prowadzę firmę ale nie związana z tematem gamingu, podróżuje oraz zajmuje się ochroną żółwi morskich.

2. Jakie jest Twoje najwcześniejsze wspomnienie związane z grami?
Kiedy miałem 11 lat (1984) stawiałem pierwsze kroki z tematyką gier (ZX spectrum) u kolegi – 😊 była to gra Frogger, później w wieku 12lat godziny, dnie i noce spędzone w blokowej „kanciapie” z Atari 800xl. Aż wreszcie 1986 roku dzięki rodzicom dostałem pierwsze Atari 65xe (River Raid!). W wieku 14 lat poszedłem do sklepu z komputerami gdzie stała piękna Amiga 500 z monitorem 1084 i gra SWIV. I już wiedziałem co chce mieć 😊 tylko nie wiedziałem jak? Ale chcieć to móc , był rok 1987 i boom na filmy VHS. Więc mało myśląc poszedłem w zła stronę i zacząłem sprzedawać piraty filmów na bazarach. Oczywiście cel został osiągnięty po niecałych 2 miesiącach w pokoju stała nowa Amiga. Po kilku kolejnych latach pracowałem już w tym sklepie 😆 Czyli takie dziecko PRL-u byłem, które spełniało swoje marzenia 😊.

3. Co kolekcjonujesz?
Na początku (ok. 1984) kolekcjonowałem piraty na Amigę, były mi potrzebne do handlu na giełdach komputerowych. Takie czasy były 😆 marzeniem było posiadanie oryginałów. Później zmieniło się to w zbieranie sprzętu czysto sentymentalnie, nie patrząc na stan (byle mieć). Teraz od 15 lat zbieram tylko sprzęt kompletny w oryginalnych opakowaniach. Niektórzy nazywają to zbieractwem, dlatego że moja kolekcja nie na kierunku. Nie zamknąłem się na jednej platformie, ogólnie ujmując temat – kolekcjonuje retro w najszerszym tego słowa znaczeniu. Wszystko co zostało wyprodukowane po roku 1971r. Konsole, komputery, handheldy, posiadam również dużą kolekcję robotów (Omnibot 2000 , Androbot od Atari), automaty do gier, flippery, owocówki. Wilczą część kolekcji zajmują odbiorniki CRT (JVC videosphere, JVC capsule, Philips discoverer itp.). Do tego sprzęt audio oczywiście retro ( np. Sharp vz3000).

4. Jak długo kolekcjonujesz?
35 lat.

5. Jak duża jest twoja kolekcja?
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, nigdy nie zrobiłem „remanentu” jest ciężko powiedzieć jak duża, są w niej konsole od pierwszej do ósmej generacji, z naciskiem do czwartej.

6. Czy masz jakieś cele związane z kolekcjonowaniem?
Jednym i głównym celem jest mój syn Noah (4), mam nadzieję że kiedyś będzie mógł zrobić z tego pożytek. A jaki to już jego sprawa 😂.

7. Jaki był Twój najlepszy zakup/największy steal?
Jest dużo najlepszych zakupów, co bardziej mnie interesuje od powiększania kolekcji to możliwość poznawania wspaniałych ludzi i historii sprzętu. Miałem możliwość przebywania w prywatnych domach i podziwiania naprawdę gigantycznych kolekcji. Oczywiście próbuje nabywać itemy jak najtaniej, i też szukam okazji, lecz czasem samo znalezienie jakiegoś „rodzynka” to już zwycięstwo i wtedy cena nie jest tak istotna. Miałem to szczęście że zacząłem mieszkać w UK w dobrych latach 2000, więc można było nabyć dużo „śmieci” za free. Naprawdę duża część to rzeczy nie chciane przez ludzi, z chęcią oddawali lub sprzedawali za małe pieniądze. Wiele osób, na polskich grupach tematycznych uważa, że fantazjuje i ściemniam, ale wraz z moją partnerką Weroniką, mieliśmy Eldorado, za jeden wyjazd na „kosze ” mieliśmy bagażnik retro skarbów. Carbooty też były rewelacyjne i torbami można było nabyć gry na szaraka za parę funtów.

8. Jakie były Twoje ulubione gry? Czy nadal do nich wracasz?
Nie będę oryginalny, River Raid, Montezuma i Spelunker. W tej chwili granie odeszło na plan dalszy i rzadko mam czas na to żeby grać. Wolę czas spożytkować na szukanie kolejnych elementów kolekcji.

9. Jaki byłby według Ciebie przykład „ukrytej perełki”?
Myślę że dla wielu osób z Polski jest w temacie gamingu dużo ukrytych perełek. Czasy były trudne i docierały do nas tylko tytuły popularne na zachodzie. Ja sam zbierając gry na PS1 odkryłem około 200 gier które nie są zbyt znane, a są naprawdę grywalne. To samo dotyczy sprzętu, firmy w latach 80/90 produkowały szereg ciekawych czasem dziwnych rozwiązań o których w Polsce mało osób słyszało. I powiem więcej po tylu latach dalej czasem się zaskakuje słysząc o czymś czego wcześniej nie widziałem.

10. Czy uważasz Siebie bardziej za kolekcjonera gier czy gracza? Jaka jest w Twojej opinii granica pomiędzy tymi dwoma światami?
Zdecydowanie jestem kolekcjonerem! Jedyną granicą jest kwestia czasu jaki poświęcasz na pozyskiwanie elementów lub spędzasz go na kolejnych levelach ulubionych gier. Jedno co łączy oba te typy retro freaków jest chęć bycia najlepszym.

11. Twoje ulubione gry w kolekcji?
Ulubione w kolekcji hmm…. sporo by wymieniać. Niektóre lubię za ich posiadanie a niektóre za sentyment. Na pewno jedna z nich jest limitowana edycja Shadow of the Beast (Amiga).

12. Najrzadszy okaz w Twojej kolekcji?
** PlayStation 1 (Cindy’s fashion world, Herc’s Adventure) plus full set PAL
** PlayStation 2 – Ocean Commander , Rule of Rose (UK PAL), obie w foli nowe
** Duża kolekcja rzadkich gier na Atari
** Sega Saturn – Batsugan , Neo Xyx
** Philips CDi – Zeldy w foli
I sporo sprzętowych choćby jak wspomniane wyżej G7200 w boxie, Jupiter Ace też w boxie, czy trójkątna konsola Coleco Telstar Arcade z 1977.

13. Czy jesteś obecny w mediach społecznościowych?
Z tym jest dosyć interesującą historia. Mianowicie, nigdy wcześniej nie byłem obecny w internecie jeżeli chodzi o temat gamingu, robiłem swoje latami po cichu. Aż do dnia kiedy zachorowałem na raka w 2015 roku, i leżąc w szpitalu po pierwszych chemiach, pomyślałem że chce to komuś pokazać. Wtedy też obiecałem sobie że jak z tego wyjdę to skupie się bardziej na tym co lubię co zawsze mnie relaksowało i przywoływało wspomnienia z dzieciństwa. Od tamtej pory jestem w mediach społecznościowych i wiele osób mnie przez to nienawidzi 😆 ale gorąco ich pozdrawiam.

14. Jakieś rady/słowa mądrości dla innych kolekcjonerów?
Jeżeli coś mądrego mogę napisać to to, że każda kolekcja jest wyjątkowa bez znaczenia co się w niej znajduje i jak jest duża Ważne że jest to Twoja własna kolekcja i cieszy cię jej posiadanie. A wszystkim i sobie życzę, żeby na starość byli tak troskliwie traktowani jak nasze stare eksponaty w kolekcjach.

To tyle na dzisiaj, mam nadzieję, że się Wam podobało.
Do następnego!
Kuba „PlayStation Fanatyk”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s