* PLAYSTATION FANATYK VS ŚWIĄTYNIA PLEJADŁA *

Dawno nie było żadnego wywiadu. Dzisiaj przed Wami Piotrek i jego Świątynia Plejadła. Zapraszam do czytania.

1. Powiedz Nam coś o Sobie. Ile masz lat, co robisz na co dzień itp.?
Cześć wszystkim. Nazywam się Piotr Kozakiewicz. Mam 36 lat i jestem kolekcjonerem konsol PlayStation oraz graczem. Ostatnio przejawem rozwijania mojej pasji było założenie na YT kanału „Świątynia Plejadła” traktującego o historii ciekawych konsol, pokazującego unboxingi i omawiającego zagadnienia związane z naszymi ulubionymi konsolami. Na co dzień jestem pilotem i przewodnikiem wycieczek – w tym po Japonii i Korei. Japonista od 20 lat.

2. Jakie jest Twoje najwcześniejsze wspomnienie związane z grami?
Jeśli chodzi o gry komputerowe to chyba ZX Spectrum… to był jakiś 1987-88 rok. Szok! Jak ten czas leci. Ale pierwsze porządne granie to Amiga 600 i gry „Lotus III”, „Another World” i „Dune”.

3. Co kolekcjonujesz?
Kolekcjonuje limitowane i niezwykłe wydania konsol PlayStation. Mam też kilka konsol innych producentów, ale to na PlayStation się skupiam.

4. Jak długo kolekcjonujesz?
Od 21 roku życia… czyli wychodzi na to że już 15 lat. Kawał czasu. Moją pierwszą konsolą PlayStation była SCPH-50000 TSS – Silver Satin, choć wcześniej już miałem PlayStation „we krwi”. Między 20-21 rokiem życia dużo grałem na modelu SCPH-30000, wcześniej pada w dłoni miewałem raczej sporadycznie.

5. Jak duża jest twoja kolekcja?
Obecnie kolekcja składa się z 22 różnych modeli konsol PlayStation.

6. Czy masz jakieś cele związane z kolekcjonowaniem?
To długa historia. Może kiedyś opowiem o tym w odcinku „Świątyni Plejadła” skąd pomysł na taką pasję i dlaczego rozwinęła się do takich rozmiarów. Obecnie najprostsza odpowiedź brzmi: Kolekcjonuję, bo to kocham. Konsole mają mnóstwo tajemnic i bardzo często łączą się z historią Japonii. Opowiadają niezwykłe historie, często są to historie niezwykłych ludzi. Niosą z sobą przekaz, który jest niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Na przykład… Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego kolejne konsole w kolejnych generacjach konsol PlayStation otrzymały tylko sygnatury zaczynające się od nieparzystych numerów? SCPH-100X, SCPH-500X, 700X, 900X… żaden model nie zaczyna się od liczby parzystej. A to jest uzasadnione. W PS2 było podobnie… to jedna z takich ciekawostek. Ale są i bardziej skomplikowane…

7. Jaki był Twój najlepszy zakup/największy steal?
Chyba najtaniej kupiłem srebrną PlayStation2 Slim (PAL). Na allegro wbiłem 50PLN i o dziwo wygrałem aukcję. To były czasy, gdy taka konsola była warta znacznie więcej. Bardzo się wtedy ucieszyłem. Ale to nie budzi emocji prawda? Najbardziej budzącą emocje transakcje zawarłem na biały model PS Vita TV. Ten model oficjalnie nie był sprzedawany w Europie. Upolowałem go w Hiroszimie w sklepie z używanymi konsolami. Ma w zestawie dodatkowego pada w kolorze białym, ale innym białym niż te, które można było zakupić konsolami PS3. Pamiętam, że spokojnie oglądałem sobie konsolkę, gdy wpadł jakiś maniak i chciał mi ją dosłownie wydrzeć z ręki. Został… spacyfikowany pokojowymi metodami, a konsola po dzień dzisiejszy jest w mojej kolekcji. 😊

8. Jakie były Twoje ulubione gry? Czy nadal do nich wracasz?
Oczywiście, że wracam. PSX to Valkyrie Profile, Thousand Arms, Rival Schools, Um Jammer Lammy, PS2 to przede wszystkim Tenchu – Wrath of Heaven, Final Fantasy X i Final Fantasy XII, do którego właśnie wróciłem… ale już na konsoli PS4 PRO. Lubię zdobywać trofiki, więc wybrałem wersję Zodiac Age. Na PS3 ogrywałem swego czasu jak maniak Heavy Rain. Ta gra wywarła na mnie wielkie wrażenie.

9. Jaki byłby według Ciebie przykład „ukrytej perełki”?
Ukrytymi perełkami zawsze będą dla mnie easter egg’s ukryte w grach przez twórców, którzy chcą nas rozbawić, zaciekawić, zainteresować. Można by wymienić tak różne tytuły jak choćby Metal Gear Solid 3 Snake Eater czy pochodzący z rodzimego podwórka Wiedźmin. Ale dostępną dla każdego gracza ukrytą perełką naszych konsol jest dodatkowy ekran startowy, który można odpalić na konsoli przytrzymując L2 i R2, podczas gdy na ekranie pojawia się logo PlayStation. Takie rzeczy przywołują wspomnienia.

10. Czy uważasz Siebie bardziej za kolekcjonera gier czy gracza? Jaka jest w Twojej opinii granica pomiędzy tymi dwoma światami?
Zdecydowanie bardziej kolekcjonera. Z racji wykonywanego zawodu i chęci prowadzenia życia rodzinnego na granie pozostaje obecnie niewiele czasu… choć, gdy już do konsoli siadam to mruczę pod nosem: „Dzień bez trofeum to dzień stracony” i zaczyna się polowanie na trofiki. Grywalizacja, którą SONY wprowadziło do świata konsol pod postacią trofeów zdecydowanie do mnie przemawia. Dzięki temu znajduję w sobie pokłady cierpliwości by zaglądać w coraz głębsze zakamarki gry…
Różnica pomiędzy światem graczy i kolekcjonerów? Gracze w moim rozumieniu to osoby, które spędzają znaczne ilości czasu na graniu. Są w śród nich łowcy trofeów polujący na „dzbanki”. Oczywiście tacy gracze mogą pochwalić się określonym, zazwyczaj wysokim poziomem w PlayStation Network – ja osobiście mam aż/tylko 9 poziom – co chyba dobitnie pokazuje, że nie spędzam przy konsoli każdej wolnej minuty. Świat kolekcjonerów konsol jest inny. Czas pochłania nam omawianie konsol, ciekawostek, szukanie rzadkich modeli, a odkąd jestem obecny na YT sprawy techniczne, dotyczące prowadzenia, nagrywania i montażu materiału filmowego.

11. Twoje ulubione gry w kolekcji?
Final Fantasy XII (PS2), Horizon Zero Dawn (PS4), Tenchu – Wrath of Heaven (PS2), Wiedźmin 3 (PS4) i Persona 4 Golden (Ps Vita).

12. Najrzadszy okaz w Twojej kolekcji?
Bardzo trudne pytanie… Osoby oglądające moje programy piszą do mnie pytając o PlayStation 4 20th Anniversary Edition. Ale to może nie być najrzadszy z posiadanych przeze mnie modeli… Albo będzie nim PlayStation 2 Hyaku Shiki Edition albo ostatnie PS2 Slim jakie kiedykolwiek trafiło na rynek, czyli PlayStation 2 Slim Cinnabar Red.

13. Czy jesteś obecny w mediach społecznościowych?
Już teraz tak. Od kilku tygodni na YT można oglądać prowadzoną przeze mnie „Świątynię Plejadła”. Już mamy dwa odcinki… jeden nawet w dwóch wersjach językowych. Niebawem kolejny odcinek – tym razem poświęcony PlayStation 4 PRO 500 Million Limited Edition. W programie pojawią się gościnnie konsole PlayStation 4 20th Anniversary, PlayStation 2 Ocean Blue i PlayStation 2 Midnight Blue.

14. Jakieś rady/słowa mądrości dla innych kolekcjonerów?
Raczej podziękowania. „Nie zapali innych, kto sam nie płonie…”. Wasze kolekcje inspirują, budzą ciekawość a Wasza wiedza i nierzadko chęć pomocy graczom czy innym kolekcjonerom sprawia, że na forach internetowych naprawdę da się odczuć „braterstwo”. Dziękuję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s