* PLAYSTATION FANATYK VS RETROJUNKIE *

Tydzień zaczniemy od wywiadu z moim przyjacielem Alex’em. Jego profil na instagramie był jednym z pierwszych jakie znalazłem i zacząłem obserwować. Zapraszam do czytania!

1. Powiedz Nam coś o Sobie. Ile masz lat, co robisz na co dzień itp.?
Nazywam się Alex i jestem 37-letnim graczem z deszczowego miasta Rijeka w Chorwacji. Obecnie moja praca związana jest z pewnymi nieujawnionymi projektami growymi.

2. Jakie jest Twoje najwcześniejsze wspomnienie związane z grami?
Najwcześniejsze? To będzie około 1986 roku, z Donkey Kongiem na Nintendo Game & Watch, który miał mój kuzyn z Niemiec. Zawsze przynosił to ze sobą, kiedy nas odwiedzał. Chociaż nie pamiętam, czy była to dobra czy zła gra, to pamiętam, że byłem tak szczęśliwy, że mogłem w to zagrać. I że nienawidzę tych beczek, które spadały na mnie.

3. Co kolekcjonujesz?
W 2009 roku zakupiłem wersję kolekcjonerską Fallout 3 (lunchbox) i zaczęło się moje uzależnienie zbierania edycji kolekcjonerskich, głównie na PlayStation. Oprócz gier, najbardziej lubię kupować figurki i niektóre pamiątki/gadżety związane z PlayStation.

4. Jak długo kolekcjonujesz?
Kiedy zaczynałem w 2009 roku udało mi się zgromadzić około 100 gier, ale musiałem sprzedać prawie całą kolekcję z powodu problemów finansowych. Wróciłem do kolekcjonowania w 2014 roku i od tamtego czasu moja kolekcja ciągle rośnie.

5. Jak duża jest twoja kolekcja?
Trudno zliczyć.. Około 1050 gier, 200 figurek , 100 artbooków i poradników, 10 niezwykle rzadkich plakatów promocyjnych, 20 zestawów prasowych, 20 konsol, 30 kontrolerów, około 50 losowych przedmiotów okołogrowych. Posiadam również około 30 bluz i t-shirtów z gier.

6. Czy masz jakieś cele związane z kolekcjonowaniem?
Cóż, moim pierwszym i najważniejszym problemem w tej chwili jest dość mały pokój, który ogranicza ile mogę mieć. Jednak po przeniesieniu się na większą przestrzeń, moim celem jest posiadanie każdej wersji konsoli PS1 / PS2 / PS3 / PS4 / PSV oraz pełnej biblioteki gier PAL na PS1 / PS2 / PS3 / PS4 z ekskluzywami NTSC. Szalone cele, ale zamierzam je osiągnąć w ciągu najbliższych 5-10 lat.

7. Jaki był Twój najlepszy zakup/największy steal?
GTA IV Limited Edition na PS3 w roku 2009, kupione za 25 funtów, podczas gdy regularne ceny wynosiły 80 funtów. Wtedy kupowałem edycje kolekcjonerskie tylko kiedy ich cena była taka jak wersji regularnej. Drugim stealem jest Mirror’s Edge SteelBook, który dostałem za 300 funtów. Nie jest to steal pod względem ceny, ale rzadkości.

8. Jakie były Twoje ulubione gry? Czy nadal do nich wracasz? 
Final Fantasy 8, Metal Gear Solid w które grałem dziesiątki razy oraz gry z serii LMA Manager (niezliczone ilości rozegranych sezonów).

9. Jaki byłby według Ciebie przykład „ukrytej perełki”?
Ciężko powiedzieć. Według dzisiejszych standardów są to prawdopodobnie okropne gry, które kiedyś były niesamowite. Beyond Good & Evil, Headhunter, Summoner 1 i 2, Glass Rose, Koudelka, Primal, Majin and the Forsaken Kingdom, Galerians, Hoshigami, In Cold Blood, Afrika, Street Racing Syndicate, Metropolismania, Okage, Oni, Tsugunai, Enemy Front, Enchanted Arms, Time & Eternity…

10. Czy uważasz Siebie bardziej za kolekcjonera gier czy gracza? Jaka jest w Twojej opinii granica pomiędzy tymi dwoma światami?
Myślę, że jestem obojgiem. Mimo że jestem kolekcjonerem i często kupuję gry, które mnie zupełnie nie interesują to nadal gram każdego dnia i nadal po 18 latach sprawia mi to radość. Z kolei niektórzy ludzie kupują tylko gry na półkę a grają bardzo rzadko. Różnica? Myślę, że nie, ponieważ jest wiele osób, które lubią zbierać, ale mają praktycznie zerowy czas na granie.

11. Twoje ulubione gry w kolekcji?
Edycje specjalne od Working Design, moja na wpół kompletna kolekcja Squaresoft Millenium, kilka rzadkich kartonowych wydań gier na PS2 …

12. Najrzadszy okaz w Twojej kolekcji?
Mam tylko kilka takowych. Jednym z nich jest ręcznie sygnowana limitowana edycja plakatu Watch Dogs 2 z 2016 E3, podpisanego przez reżysera gry dla mnie. Kolejnym jest zestaw prasowy PlayStation VR w olbrzymim niebieskim akrylowym pudełku, następnie jest oryginalny plakat promocyjny Chrono Cross, a ostatnim, ale nie mniej ważnym jest szklany zegar PlayStation, który pracownicy Sony otrzymywali po 5 latach pracy.

13. Czy jesteś obecny w mediach społecznościowych?
Zacząłem prowadzić fanpage na Facebooku, która ma taką samą treść jak mój Instagramie (@retrojunkie), ale z znudziło mi się podwójne publikowanie. Niedługo pojawi się kanał YouTube, gdzie będę rozmawiał głównie o mojej kolekcji, będzie też trochę streamingu i innych rzeczy.

14. Jakieś rady/słowa mądrości dla innych kolekcjonerów? 
Trzymaj się jednej marki konsoli, nie zbliżaj się do (retro) Nintendo, nigdy nie dotykaj zestawów prasowych, unikaj posągów premium, nie kupuj niczego japońskiego i wszystko będzie dobrze. Jeśli nie, jesteś na szybkiej drodze do bankructwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s