* PLAYSTATION FANATYK VS QDI*

Witajcie w pierwszym wpisie w nowym roku! Dzisiaj będzie ciekawie bo, pierwsze ustalenia w sprawie tego wywiadu miały miejsce jeszcze w maju 2018 roku 🙂 Zaczęło się wtedy od wiadomości do kogoś, kogo znałem jedynie jak twórcę na YouTube, którego oglądam regularnie a skończyło się na tym, że przez ten czas było nam dane wypić wspólnie piwo na PGA. Jak widać, trochę to trwało, ale mam nadzieję, że warto było czekać. Oto przed Wami Pan Paweł aka QDI!

1. Powiedz Nam coś o Sobie. Ile masz lat, co robisz na co dzień itp.?
Cześć, mam na imię Paweł i też mam „problem” z kolekcjonowaniem gier i starych sprzętów – zabrzmiało to trochę jak na spotkaniu AK (Anonimowych Kolekcjonerów). Większość ludzi znam mnie pod ksywą, Qdi (czyt. Kudi). Ksywa ta jest bardzo wygodna gdyż jej długość pozwala bez problemu zmieścić się na liderbordsach starszych gier. Mamy rok 2019 więc mogę powiedzieć że posiadam 33-letnie doświadczenie życiowe. Byłem w nim narażony na promieniowanie Czarnobylskie i pierwszy rok Gimbazjum, co jak możecie się domyśleć nie usłało mojego życia różami.

Pracuję na co dzień w firmie energetycznej, gdzie zajmuję się Innowacjami. W słoneczne dni do owego kamieniołomu dojeżdżam moim jednośladem, Hondą (CBF 600), a w te zimne dni kursuję pojazdem szynowym z przesiadką w łamany autobus. Niestety mój wieloletni wierzchowiec Ford Focus mk1 w „dizlu” odmówił posługi i się rozpadł ze starości. Gdy po dniu pracy wracam do mojego mieszkanka rozsiadam się w pokoju i zaczynam niesamowite przygody przed konsolami lub PC, przesłuchuję kolejne playlisty muzyczne czy tam cziluje się przed Netflixem.

2. Jakie jest Twoje najwcześniejsze wspomnienie związane z grami?
Musiałem mieć parę lat, dokładnie nie pamiętam. Jak najdalej sięgam pamięcią to widzę dwie gry: Ruskie Jajeczka, taka mała konsolka od naszych wschodnich sąsiadów, która gdzieś do dzisiaj leży na strychu u rodziców i pewnie jakbym ją tam znalazł to uruchomiłaby się bez problemu. Drugą grą jest Magia i Miecz, tak, ta gra planszowa. Z uwagi że nie chciało mi się czytać instrukcji jako mały gówniak to sam sobie tworzyłem zasady. Szczerze Wam powiem że zasady gry poznałem dopiero gdzieś w roku 2005? Gdzie na studiach z kolegą mieszkaliśmy na stancji i tam żeśmy grali w nią nawet na Nowej Grze +++ (nie pytajcie jak tego dokonaliśmy).

3. Co kolekcjonujesz?
Głównie gry na Pierwszego Plejaka. Jest to motywowane moją działalnością na YT, gdzie recenzuję wszystkie gry PAL w kolejności jak były one wydawane. Nie ograniczam się tylko do samych gier na PS1, zbieram również gry na PS3, za sprawą tego że bardzo lubię tę konsolę. Mam również dość sporo tytułów na PS2, PS4, PSP, Xbox, Xbox 360. Poza grami, jak nadarzy się okazja to kupię dodatkowy sprzęt do szaraka, jak specjalne kontrolery, kierownice, karty pamięci lub mody wpinane do portu I/O.

4. Jak długo kolekcjonujesz?
Gry kupowałem już wcześniej, głównie na PC. Konsolowe przygody na poważnie zaczęły się od roku 2011 gdy kupiłem PS3 od znajomego z pracy. Miałem wtedy wyłącznie gry które akurat mi wpadły w dłonie po atrakcyjnych cenach. Dopiero gdy rozpoczynałem moją działalność na YouTube, to kolekcjonerstwo gier na PS1 rozpoczęło się pełną parą. Czyli, odpowiadając na pytanie, kolekcjonowaniem gier zajmuję się od ponad sześciu lat.

5. Jak duża jest twoja kolekcja?
Z uwagi na jej wielkość, musiałem zacząć prowadzić ewidencję posiadanych gier, żeby uniknąć sytuacji gdzie kupowałem tytuły które już na półkach miałem. Moja największa kolekcja liczy sobie 509 gier PlayStation 1, gdzie 99,5% to wydania premierowe w większości kompletne. Wraz z grami do niej posiadam jeszcze pudło kontrolerów standardowych oraz tych mniej znanych, puszkę kart pamięci, trzy kierownice i parę dodatkowych urządzeń (postaram się to wszystko umieścić na zdjęciu).

Nie byłoby to normalne jakby grał tylko i wyłącznie na szaraku, mam jeszcze w swoich zbiorach 250 gier na PS3, 233 na PlayStation 2, 37 na PlayStation 4, 30 na Xbox Classic, 19 na PSP, 13 na Xbox 360 i po kilka na Nintendo DS, Xbox One, GameCube i GBA (problematyczne dla mnie jest policzenie gier na PC, gdyż mam je pochowane w pokoju, piwnicy i u rodziców, szacuję że jest ich ponad 100).
Czym byłby te gry, gdybym nie miał sprzętu na którym mógłbym je uruchomić? Otóż posiadam kilka wersji PS1, kilka PS2 fat i slim, po jednej PS3 (fat i slim), PS4 w wersji pierwszej premierowej, Xbox Classic (PAL i NTSC-U), 360 Elite, GameCube, Wii, GBA, NDS, PSP i Vitę.

6. Czy masz jakieś cele związane z kolekcjonowaniem?
Oczywiście, zbieranie dla samego zbieractwa dla mnie nie ma sensu. Marzy mi się zebranie pełnej kolekcji gier wydanych w Europie na PlayStation 1. Różne strony internetowe podają inną wartość wydanych tytułów, ale z mojej osobistej listy wynika że było ich około 1300 (liczba jest bardzo szacunkowa, gdyż nie zweryfikowałem jeszcze wszystkich tytułów), a widziałem zestawienia liczące 1100 lub 1600 tytułów.
Aktualnie udało mi się zebrać wszystkie gry które pojawiły się od premiery PS1 w Europie do końca kwietnia 1996 (wyszło do tego czasu 74 gry). Takie kupowanie gier jest podyktowane tym że recenzuję je w takiej kolejności – to jest także dopełnienie celu związanego z kolekcjonowanie tych konkretnych gier.

7. Jaki był Twój najlepszy zakup/największy steal?
Niestety nie mam jakiegoś swojego ulubionego zakupu, wszystko zależy od punktu widzenia. Jeżeli chodzi o białego kruka, to bym podał Rapid Reload, Gunners Haeven, Hebereke Popoitto, Harvest Moon czy Sonic Wings Special.
Zakup który najbardziej mi się opłacał, to była kolekcja gier na PS3, gdzie zdobyłem coś ponad 100 tytułów w unikatowych wydaniach (Amerykańskie i Japońskie) oraz dość niedawno bardzo duży zakup 50 gier na PS1 gdzie udało mi się zdobyć kilka perełek.
Pozostałe zakupy które powodowały większy niż zazwyczaj uśmiech na mojej twarzy to zakup gier które pamiętam z mojego dzieciństwa.

8. Jakie były Twoje ulubione gry? Czy nadal do nich wracasz?
Jakby nie były one moimi ulubionymi to raczej by do nich nie wracał, czyż nie? Każde generacje konsol miały jakieś swoje tytuły do których z chęcią wracam i mimo lat nadal potrafią dać mi tyle radości co wtedy. Na PS1 takimi grami są Tomb Raider 2, Crash Bandicoot, Overboard!, Colin McRae Rally. PS2 (które swoją drogą nawróciło mnie na ścieżkę konsol) zawsze będzie dawało mi dużo frajdy przy serii God of War. Na PC gry które często kręcą się w napędach lub na dysku to: Mass Effect, Diablo 2+3, World of Warcraft czy Star Wars Episode I Racer. Jest jeszcze jedna seria gier którą ogrywałem chyba już na wszystkim, jest to Dark Souls pierwsza i ostatnia odsłona wraz z Demon’s Souls i genialnym Bloodborne.

9. Jaki byłby według Ciebie przykład „ukrytej perełki”?
Szczerze Tobie powiem, że nie wiem. Nie orientuję się aż tak bardzo która z gier była lub jest znana. Z tych gier które miałem okazję ograć z uwagi na moją działalność na YT, to mogę powiedzieć że bardzo miło zaskoczyły mnie: Assault Rigs, X-Com Enemy Unknown czy Warzone 2100 – oczywiście na PS1, na odkrycia z innych konsol musiałbym poświęcić trochę czasu, żeby sobie przypomnieć które mnie zaskoczyły.

10. Czy uważasz Siebie bardziej za kolekcjonera gier czy gracza? Jaka jest w Twojej opinii granica pomiędzy tymi dwoma światami?
Jestem zdecydowanie graczem. Bardziej bawi mnie granie w posiadane gry, niż trzymanie je zamknięte w folii. Gdy kupuje kolekcjonerkę, od razu ją rozpakowuję i wystawiam na półkę. Oczywiście cieszę się z ilości posiadanych tytułów, ale strasznie mnie denerwuje fakt że większości nigdy nie uruchomiłem. Chciałbym zagrać w każdy tytuł, a jeszcze bardziej większość z nich przejść. Niestety ich ilość i ograniczony czas mi to sukcesywnie uniemożliwia. Znam ludzi którzy zanim kupią daną grę muszą poznać szczegóły na temat pudełka i stanu całości, jeżeli nie ma książeczki, jest jakiś ubytek na pudełku lub nie ma którejś z okładek, od razu przekreślają taki produkt. W moim przypadku to kupuję grę w jak najlepszym stanie za rozsądną cenę, co czasami powoduje że nie jest ona do końca kompletna. Liczę że kiedyś znajdę brakujący element.

Granicę pomiędzy byciem kolekcjonerem a graczem wyznacza fakt czasu przeznaczonego na dane czynności. Jeżeli w wolnym czasie siedzisz więcej czasu na tysiącach aukcji różnych portali i forów, to jesteś kolekcjonerem, a jak więcej wolnego czasu spędzasz na granie w posiadane przez siebie gry, to jesteś graczem. Proste.

11. Twoje ulubione gry w kolekcji?
Wszystkie gry w mojej kolekcji traktuję praktycznie tak samo, ciężko jest mi powiedzieć które lubię bardziej. Hmm, na pewno bardziej szanuje gry w specjalnych wydaniach na PS1, jak na przykład kartonowy Tekken 1, NBA Live 96 z kawałkiem piłki do kosza czy wystawowy Mortal Kombat 3. Z takich gier którymi często się chwalę jak przyjdzie ktoś growy, to przedstawiam mu moją kolekcję Need for Speed Most Wanted we wszystkich wydaniach.

12. Najrzadszy okaz w Twojej kolekcji?
Hmm, trudno powiedzieć który jest najrzadszy. Jeżeli chodzi o trudność w zdobyciu danego tytułu na aukcji to zdecydowanie mogę wymienić: Hebereke Popoitto, A.IV Evolution w wersji kolekcjonerskiej, X-Com Enemy Unknown, D, Gunners Heaven, Raiden Project. Głównie są to tytuły z pierwszego lub drugiego roku, które musiałem kupić, czasami w horrendalnych cenach.

13. Czy jesteś obecny w mediach społecznościowych?
Oczywiście że jestem, muszę być, ponieważ jak dzisiaj nie masz konta na FB, czy innych to tak jakbyś nie istniał wcale. Można mnie znaleźć na Twitterze, Instagramie i Discordzie. Z aktywności filmowo-streamerskiej to działam na YouTube [https://www.youtube.com/user/qdipsx] jak i Twitch.

14. Jakieś rady/słowa mądrości dla innych kolekcjonerów?
Oczywiście, po pierwsze nie kupujcie gier na PS1, bo mi zabraknie!
Po drugie, dwa razy sprawdzajcie język w grach, to że okładka angielska, nie oznacza że gra w takim będzie. I po trzecie, zakończcie wojny konsolowo-pecetowe, pamiętajcie że nie ważne na czym gramy, ważne jest to że gramy – Gry łączą ludzi, a nie ich dzielą!

Do następnego!
Kuba „PlayStation Fantyk”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s