* PLAYSTATION FANATYK VS RETROVLADYYY *

Kolejny wywiad i kolejna ciekawa osoba, z którą zawsze dobrze wymienia się komentarze na instagramie 🙂 Tym razem przenosimy się do Francji – oto przed wami Nico!
Zapraszam do czytania

1. Powiedz Nam coś o Sobie. Ile masz lat, co robisz na co dzień itp.?
Cześć Kuba, dzięki za zaproszenie. Mam na imię Nicolas ale możesz do mnie mówić Nico. Rocznik 87′ tak więc 32 level, exp rośnie. Od ponad 7 lat pracuję jako menadżer restauracji.

2. Jakie jest Twoje najwcześniejsze wspomnienie związane z grami?
To będzie trudne, bo nie pamiętam, czy najpierw grałem w Tetrisa na Gameboy’u, czy Sonica na Megadrive. Miałem wtedy prawdopodobnie z 5 lat, i od tamtej pory te dwie gry mają szczególne miejsce w moim sercu. Może powinienem sobie zrobić związane z nimi tatuaże 🙂

3. Co kolekcjonujesz?
Zbieram praktycznie na każdą platformę poza NES/SNES/N64, gdyż nie miałem tych konsol jako dzieciak a teraz nie jestem w stanie znaleźć oferty, która by skłoniła mnie do zakupu. Jestem wielkim miłośnikiem GameBoy Advanced, z którym wiąże się też moja słabość do kompletnych gier w oryginalnych, kartonowych opakowaniach. Do tego dochodzą gry na PlayStation od 1 do 4, Xbox od oryginalnego do One, GameBoy, GameBoy Color, Nintendo DS, Nintendo 3DS, Nintendo GameCube, Sega Master System, Sega MegaDrive. Oprócz typowo growych fantów, zbieram również rzadkie karty do Magic The Gathering, płyty winylowe, książki…. Wiem, mam trochę problem ze zbieractwem.

4. Jak długo kolekcjonujesz?
Od jakichś 3 lat.

5. Jak duża jest twoja kolekcja?
Trudno powiedzieć.. Posiadam ponad 400 gier w pudełkach, sporą ilość wersji cyfrowych, których nigdy nie liczyłem, kilkanaście konsol, figurek Amiibo, edycji kolekcjonerskich i różnych gadżetów okołogrowych.

6. Czy masz jakieś cele związane z kolekcjonowaniem?
Jednym z moich celów jest zebranie wszystkich gier Pokemon z głównej serii. Na ten moment kosztowało mnie to sporo wysiłku i pieniędzy gdyż brakowało mi trochę bardzo rzadkich tytułów jak Crystal, Emeral czy Leaf Green. Sprawy nie ułatwia fakt, że staram się kupować tylko te egzemplarze które są w idealnym stanie. Na tą chwilę brakuje mi Ruby Omega, White 2 i Black 2, które nie są już tak trudne do znalezienia, tak więc myślę, że jestem na dobrej drodze do realizacji mojego celu.

7. Jaki był Twój najlepszy zakup/największy steal?
Ciężkie pytanie… Mój dobry przyjaciel prowadzi sklep typu „second hand” i dzwoni do mnie za każdym razem, kiedy wraz z dostawą przychodzą do sklepu rzeczy którymi mógłbym być zainteresowany. Ostatnim zakupem był steelbook do Kingdom Hearts 2.5 HD Remix, który udało mi się zakupić za jedyne 10 euro.

8. Jakie były Twoje ulubione gry? Czy nadal do nich wracasz?
Moje najlepsze wspomnienia związane są z Sega MegaDrive, tak więc zawsze kiedy mam ochotę powrócić do klasyki, wybieram właśnie gry na tę konsolę – Sonic, Altered Beast czy Castle of Illusion. Kolejne gry z serii moich ulubionych to tytuły na GBA – Advanced Wars i Golden Sun.

9. Jaki byłby według Ciebie przykład „ukrytej perełki”?
Mother 3 na GBA – nie jest ona zbyt znana gdyż nie została wydana poza Japonią, ale dzięki grupie fanów, możemy się cieszyć angielskim tłumaczeniem tej niesamowitej gry. Ten konkretny tytuł zmienił moje postrzeganie jeśli chodzi o granie. Drugą perełką jest również gra na GBA – Kuru Kuru Kururin.

10. Czy uważasz Siebie bardziej za kolekcjonera gier czy gracza? Jaka jest w Twojej opinii granica pomiędzy tymi dwoma światami?
Cóż, tak, moim zdaniem istnieje granica między tymi dwoma światami, rzecz w tym, że nie wiem, w do którego się zaliczam.
Myślę, że gracz skupiłby się głównie na zakupie standardowych edycji, cyfrówek z PSN/XBOX MarketPlace czy korzystania z wszelkich usług streamingu gier przechodząc od tytułu do tytułu. W sumie czasem dokładnie to robię – jeśli gra nie posiada fizycznego wydania to chętnie zakupie cyfrówkę (szczególnie jeśli jest dobra promocja).
Z drugiej strony kolekcjoner będzie w na drodze w poszukiwaniu kolejnych edycji specjalnych/kolekcjonerskich, które z kolei będzie się starał utrzymać w jak najlepszym stanie lub w ogóle ich nie odpakuje i zostawi na swojej półce, wśród pozostałych eksponatów z jego kolekcji.
Zawsze w pogotowiu gdyż polowanie nie ma końca i zawsze chce więcej. Na moim przykładzie – mam w zasadzie wszystko na GBA co sobie zaplanowałem, jednak kiedy myślę, że to już koniec mojego zbierania na tę platformę to znajduję kolejną grę, którą po prostu muszę mieć w swojej kolekcji. Dodatkowo szukam też zafoliowanych egzemplarzy tego co już mam.

Może Ty będziesz mi wstanie powiedzieć do której kategorii bardziej pasuję…

11. Twoje ulubione gry w kolekcji?
Mam takich wiele mojej kolekcji. Porozmawiajmy o grze, o której nie nie wspomniałem jeszcze w wywiadzie- Catherine. Mam zafoliowaną kopię wersji amerykańskiej w edycji „Love is Over”. Kiedy zacząłem swoją przygodę z kolekcjonowaniem była to w zasadzie pierwsza gra jaką świadomie chciałem zakupić do mojej kolekcji – udało się trafić egzemplarz za 50 euro. Mam również zamkniętą kopię Metroid Zero Mission na GBA, z której jestem bardzo dumny.

12. Najrzadszy okaz w Twojej kolekcji?
GameBoy Advance Micro w edycji Mother 3 – mój Świety Graal. Mówiłem ci, kocham Mother 3 i posiadanie tego właśnie przedmiotu w mojej kolekcji napełnia mnie radością. Ta konkretna edycja jest dość trudna do znalezienia a jeszcze trudniejsze jest znalezienie jej w w dobrej cenie.

13. Czy jesteś obecny w mediach społecznościowych?
Na tą chwilę posiadam konta na Instagramie, Twitterze i Twichu – @retrovladyyy.

14. Jakieś rady/słowa mądrości dla innych kolekcjonerów?
Dwa słowa – budżet i cierpliwość. Musisz być cierpliwy. Dobre oferty są (prawie) wszędzie. Spójrz na stronę fatfingers. – automatycznie wyszukuje oferty z uwzględnieniem literówek w nazwach, np. castelvania/csatlevania … Warto ustawić też alerty dla konkretnych wyszukiwań

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s