O tym w co ostatnio grałem, słów kilka – Heavy Rain.

Za kilka tygodni swoją premierę będzie miała wyczekiwana produkcja od QUANTIC DREAM – Detroit: Become Human. Demo dostępne na PSN wyraźnie pokazało, że David Cage i jego ekipa wie co robi. Jednak nie o Detorit chcę dzisiaj pogadać a o jednej z wcześniejszych gier francuzów – Heavy Rain. Ciężki, psychologiczny thriller w konwencji interaktywnego filmu, naszpikowany sekwencjami QTE. Dla mnie osobiście jedna z najlepszych gier w jakie grałem, tytuł dla którego kupiłem PlayStation 3. Jeżeli kogoś z Was ten tytuł ominął to bez obaw nie będę rzucać spoilerami :).

Historia gry obraca się w koło seryjnego mordercy, zwanego Origami Killer, który porywa i morduje dzieci. Swój przydomek zyskał z powodu podpisu pozostawianego przy ofiarach – figurki Orgiami. Kolejnym sztandarowym zagraniem naszego antagonisty jest fakt, że swoje ofiary topi w deszczówce a ich ciała później podrzuca w jakieś miejsce aby zostały znalezione. Historię tę oglądamy z perspektywy czterech odmiennych bohaterów – Ethan Mars, architekt, pogrążony w depresji wywołanej zdarzeniami z przeszłości, ojciec ostatnio porwanego chłopca; cierpiąca na przewlekłą bezsenność, dziennikarka Madison Page; agent FBI Norman Jayden, oddelegowany do wyjaśnienia sprawy i uzależniony od narkotyków; oraz Scott Shelby, cierpiący na astmę, prywatny detektyw. W rękach gracza spoczywa odpowiedzialność w jaki sposób potoczą się losy naszych bohaterów i do jakiego zakończenia doprowadzą podjęte decyzje. Dylematy moralne + efekt motyla to coś co nie odbija się bez echa na graczu. Pytanie jak daleko jesteście w stanie się posunąć aby uratować ukochaną osobę, zdobyć sensacyjny materiał czy doprowadzić powierzone zadanie do końca. Gra prezentuje dokładnie ten sam styl rozgrywki co Fahrenheit – interaktywny film z masą QTE, miłym dodatkiem jest fakt, że twórcy wykorzystali żyroskop wbudowany w kontroler do PlayStation 3, dzięki czemu kolejne naciskanie przycisków w określonej kolejności zostało wzbogacone o machanie padem (co raz skończyło by się w moim przypadku wyrzuceniem go przez otwarte okno).

//Ciekawostka: Twórcy Heavy Rain nie tworzyli gry wyłącznie z myślą o PlayStation 3, chcieli aby podobnie jak ich poprzednia gra – Fahrenheit, był to tytuł multi-platformowy, jednak Microsoft nie było zainteresowane projektem min. z powodu kontrowersyjnych treści.//

Plusy:
– Historia
– Bohaterowie
– Wykorzystanie kontrolera Sixaxis
– Wielowątkowość
– Muzyka

Minusy:
– Drobne zgrzyty w sterowaniu
– Udźwiękowienie postaci zdaje się czasem żyć własnym życiem
– Zbyt duża ilość nieznaczących aktywności.

Grę przechodziłem już kilkukrotnie, raz nawet wciągnąłem w to moją narzeczoną, jeśli wy jeszcze nie graliście to jakiś czas temu wyszedł port na PlayStation 4. Zapraszam wszystkich do sprawdzenia tej nietuzinkowej produkcji a sam wracam do odliczania dni do premiery Detroit.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s